PoradyLajfhakiMycie pomnika nigdy nie było tak proste. Domowy trik mnie uratował

Mycie pomnika nigdy nie było tak proste. Domowy trik mnie uratował

Jak dbać o grób? Fot. Genialne
Jak dbać o grób? Fot. Genialne
26.10.2022 18:57

Pielęgnacja pomników naszych bliskich zmarłych, to najlepsze, co możemy zrobić, aby uczcić ich pamięć. Ta praca wymaga nieco poświęcenia, trochę wolnego czasu i sprawdzonych trików, dzięki którym czyszczenie nagrobka stanie się proste! Warto, byśmy uprzątali groby raz na kwartał.

Jeśli nie dba się o grób regularnie, to zanieczyszczenia wnikają w płytę i stają się bardzo ciężkie do usunięcia – dlatego tak ważne jest, aby znaleźć na to czas co sezon. Dzięki podanym niżej sposobom cały proces czyszczenia jest szybki i skuteczny - nim się obejrzysz, a grób będzie uprzątnięty. Być może dzięki temu znajdziesz chwilę na to, by te same metody zastosować na leżącym nieopodal zapomnianym grobie?

Domowe sposoby na mycie pomnika:

Czy wiesz, że niektóre środki przeznaczone do mycia nagrobków mogą im zaszkodzić? Płyty wykonane z marmuru lub granitu są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia i żrące substancje. Dlatego lepiej korzystać po prostu z ciepłej wody lub z nieszkodliwych domowych sposobów opartych na naturalnych składnikach!

Idąc na cmentarz, weź ze sobą:

  • delikatne ściereczki
  • dwa wiaderka: jedno z ciepłą, a drugie z gorącą wodą
  • gąbkę
  • szczotkę z miękkim włosiem
  • zmiotkę

Najbardziej naturalny środek czyszczący – gorąca woda!

Polej wodą grób i poczekaj, aż rozpuści zabrudzenia, po czym przecieraj go ściereczką lub (w przypadku większego brudu) szczotką. Na koniec wytrzyj płytę na sucho.

Jeśli nagrobek z lastryko, to tylko sok z cytryny i olej jadalny!

Wyczyść grób cytryną, która wywabi wszelkie plamy. Później wypastuj go dokładnie olejem jadalnym, który rozetrzesz na całej (suchej) powierzchni. Tej metody nie stosuj do nagrobków z granitu – do ich pielęgnacji użyj ciepłej wody z octem.

Obraz

Jak sobie radzić przy płytach marmurowych?

Nie traktuj ich płynem do naczyń, kwaskiem cytrynowym ani octem – są szczególnie delikatne! Zamiast tego zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną i taką pastą czyść uporczywe zabrudzenia.

Obraz

Plama z wosku? Nie rób tego!

Pod żadnym pozorem nie zdrapuj zaschniętego wosku ostrymi narzędziami!

Obraz

Po prostu polej plamę gorącą wodą i poczekaj, aż zmięknie.

Obraz

Wtedy w bezpieczny sposób ściągniesz ją z płyty.

Pochwal się pięknymi jesiennymi ozdobami DIY, kiedy dalsza rodzina zaskoczy Cię z wizytą!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także