PoradyPokrój i zawieś w ogrodzie. Szkodniki będą omijać Twoje uprawy szerokim łukiem

Pokrój i zawieś w ogrodzie. Szkodniki będą omijać Twoje uprawy szerokim łukiem

Mydło w ogrodzie Fot. doyouremember / Tikki O. youtube
Mydło w ogrodzie Fot. doyouremember / Tikki O. youtube
Manuel

08.08.2022 14:03, aktual.: 08.08.2022 16:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używanie mydła poza łazienką i w ogóle - mieszkaniem wydaje się zapewne nieco absurdalne. Niewiele osób wie, że sprawdza się jednak ono bardzo dobrze w walce ze szkodnikami, które chcą się dobrać do naszych roślinek. Jaki wykorzystać mydło w ogrodzie?

To straszne, zabójcze mydło!

Z nie do końca zrozumiałych powodów zwykła twarda kostka mydła bardzo lubi się z naszymi ciałami, ale za to zupełnie nie znosi się z ciałami sporej części owadów. Dla wielu z nich wejście w bezpośredni kontakt z mydłem kończy się śmiercią.

Naukowcy na tę chwilę nie do końca potrafią odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Faktem jest jednak, że wiele owadów wystrzega się kontaktu z mydłem.

Najlepsze jest jednak to, że wcale nie będą musiały z nim wchodzić w ów kontakt, by mydło mogło odegrać ważną i pozytywną rolę w Twoim ogrodzie.

Dlaczego warto wieszać mydło w ogrodzie w woreczkach?

Kostka mydła może nie tylko bezpośrednio doprowadzić do śmierci ogrodowych szkodników. Dużo większą rolę może spełnić przede wszystkim w ich odstraszaniu od Twoich kwiatów i upraw.

Wiele szkodników, gdy tylko je wyczuje, będzie wolało się trzymać z daleka. Z drugiej strony porozwieszane w woreczkach mydło w żaden sposób nie zaszkodzi Twoim roślinkom. Nie będzie również stanowiło zagrożenia dla dzieci i zwierzaków, jeśli tylko przygotujesz woreczki z nim z głową. Poprowadzimy Cię teraz krok po kroku, jak to zrobić.

Mydło w ogrodzie, fot. Freepik
Mydło w ogrodzie, fot. Freepik

Jak używać mydło w ogrodzie?

Wszystko czego potrzebujesz to kilka płóciennych woreczków, kilka kostek mydła, nóż, zszywacz lub igła z nitką i nożyczki. Jeśli chodzi o woreczki to najlepsze będą "siateczkowe", ale zwykłe też się nadadzą.

Zacznij od pokrojenia kostek mydła, a następnie umieść je w woreczkach. Zszyj woreczki zszywaczem lub za pomocą igły i nici, ale zrób to tak, by tylko w kilku miejscach "złapać" brzegi woreczka - tak by było kilka otworów przez które bez problemu będzie wchodzić powietrze.

Teraz jedyne co Ci pozostaje, to rozwieszenie woreczków z mydłem. Dla owadów zapach mydła będzie wystarczająco przykry, by zniechęcić je do zbliżania się. Jeśli nie masz jak tego zrobić, użyj drewnianych palików. Choć możesz też posłużyć się łodygami roślin.

Mydło w ogrodzie i dobroczynny deszcz

Dużą zaletą tej sztuczki jest to, że świetnie się sprawdza, zwłaszcza gdy woreczki są przynajmniej lekko wilgotne. A to oznacza, że działa lepiej po deszczu, czyli wtedy, kiedy wiele szkodników ogrodowych jest najbardziej aktywnych. W razie długich okresów bez opadów można też zraszać woreczki z mydłem wodą, aby wydzielały bardziej intensywny zapach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także