PoradyNa jazdę w terenie zabieram kawałek deski i mocną taśmę. Tak wyjadę z każdego błota

Na jazdę w terenie zabieram kawałek deski i mocną taśmę. Tak wyjadę z każdego błota

Jak wyjechać autem z błota Fot. Reddit
Jak wyjechać autem z błota Fot. Reddit
Manuel
12.09.2022 14:00

Deszcz i zła pogoda mogą zamienić drogi, pola i parkingi "na trawce" w maluteńkie bagna. Łatwo wtedy ugrzęznąć w jakimś nieciekawym miejscu. Jak wyjechać autem z błota, jeśli koła naszego samochodu do niego wpadną?

Zachowaj spokój, bo jednym złym posunięciem możesz znacznie pogorszyć sytuację

Jeśli nagle utkniesz w błotnistym miejscu, może być bardzo kuszące, aby nacisnąć pedał gazu w dół jak najmocniej w próbie uwolnienia samochodu, zanim zapadnie się dalej. Niestety najczęściej to tylko pogorszy sprawę. Zanim cokolwiek zrobisz, zatrzymaj samochód, poproś pasażerów, aby wysiedli i stanęli w bezpiecznej odległości od pojazdu. Powinno to zmniejszyć szanse na dalsze zapadanie się w błocie. Za wszelką cenę staraj się uniknąć "mielenia" kołami w miejscu!

jak wyjechać autem z błota, fot. freepik
jak wyjechać autem z błota, fot. freepik

Jak wyjechać autem z błota?

Twój samochód ma większe szanse na wydostanie się, jeśli opony mają trochę miejsca do manewrowania. Aby to osiągnąć, poruszaj kierownicą w przód i w tył, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń. Delikatnie naciśnij na pedał gazu i ruszaj jak najwolniej, używając ciężaru pojazdu do uzyskania przyczepności. W przypadku automatycznej skrzyni biegów wrzuć samochód na najniższy bieg; w przypadku ręcznej użyj nieco wyższego możliwego biegu (2. lub ewentualnie 3.) i delikatnie puść sprzęgło.

Kołysząc samochodem w przód i w tył, szybko zmień bieg z wstecznego na przedni. Zrób to nie więcej niż 8 razy, ponieważ możesz ryzykować uszkodzenie samochodu. Jeśli nie uda się uwolnić samochodu, zwiększ powierzchnię opon poprzez wypuszczenie z nich niewielkiej ilości powietrza. Następnie wykop obszar wokół opon i umieść pod nimi coś szorstkiego, aby zapewnić dalszą trakcję, mogą to być gałęzie, deski, stare koce lub nawet dywaniki podłogowe. Możesz też zastosować patent podobny do tego tutaj:

Teraz wróć do samochodu i ponownie delikatnie naciśnij na pedał gazu, poruszając się tak powoli, jak to możliwe, aż opony uzyskają przyczepność i będziesz w stanie wyjechać z błotnistej dziury. Mamy nadzieję, że Ci się to udało. Szerokiej drogi!

A tutaj przeczytasz o tym, jak uchronić auto przed gradem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także