PoradyNa noc zaklej sobie usta. Absolutnie nie śpij z otwartą buzią!

Na noc zaklej sobie usta. Absolutnie nie śpij z otwartą buzią!

Spanie z zaklejonymi ustami Fot. freepik
Spanie z zaklejonymi ustami Fot. freepik
15.11.2022 20:20

Niektórzy podczas snu zamykają usta, a inni wręcz odwrotnie: rozchylają wargi i pokazują swoje zęby. Tymczasem dentyści apelują wręcz o to, aby buzię koniecznie zamykać. A jeżeli jest to niemożliwe, to przeprogramować się na spanie z zaklejonymi ustami.

Na platformie Amazon można spokojnie kupić plastry przypominające ludzkie wargi. Są one przeznaczone do tego, aby przed pójściem spać zakleić sobie nimi usta i nie spać z otwartą buzią. Dlaczego? Z odpowiedzią przychodzą dentyści z Nowej Zelandii.

Spanie z zaklejonymi ustami Fot. freepik
Spanie z zaklejonymi ustami Fot. freepik

Próchnica atakuje podczas snu

Grupa stomatologów z uniwersytetu w mieście Dunedin przeprowadziła badania na grupie śmiałków. Okazało się, że Ci którzy śpią z otwartymi ustami są bardziej narażeni na rozwój próchnicy oraz zniszczenia szkliwa. Jak to się dzieje?

Podczas spania z rozchylonymi wargami, wysuszamy jamę ustną. Automatycznie nie produkujemy śliny, która sprawia, że w buzi namnaża się mniej bakterii. Dodatkowo podczas snu z otwartymi ustami, w jamie ustnej zmienia się środowisko, a jej odczyn staje się kwaśny (w ciągu dnia jest zasadowy). Kiedy pH spadnie poniżej wartości 5,5, to szkliwo zębów zaczyna niszczeć.

Warto dodać, że w ciągu dnia pH naszej jamy ustanej wynosi 7,3. Natomiast śpiąc z otartymi ustami, ta wartość spada do 6,6. Natomiast u niektórych nowozelandzkich badanych pH w nocy spadło aż do 3,6.

Jak zacząć spać z zamkniętymi ustami?

  • Kup w aptece papierowe plastry i zaklejaj sobie nimi buzię. Wbrew pozorom spokojnie będziesz mógł usnąć z zaklejonymi wargami. Dzięki temu unikniesz wysychania jamy ustnej.
  • Najczęściej rozchylamy wargi śpiąc na plecach, gdyż wówczas nasz oddech staje się ciężki. Koniecznie zmień pozycję podczas snu i ułóż się na boku.
  • Upewnij się czy w Twojej sypialni nie panuje za wysoka temperatura. Podczas upałów dużo częściej oddychamy nie tylko przez nos, ale także przez usta.

Zobacz też, dlaczego tylko jeden typ kobiet śpi z kołdrą włożoną między nogami!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także