PoradyNa plamy na dywanie stosuję z powodzeniem jeden produkt z kuchni. Jest tani i skuteczny

Na plamy na dywanie stosuję z powodzeniem jeden produkt z kuchni. Jest tani i skuteczny

czym czyścić dywany? fot. freepik
czym czyścić dywany? fot. freepik
Manuel

30.12.2022 18:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zastanawiasz się czym wyczyścić dywan, tak aby nie zajęło to całego Twojego popołudnia i nie kosztowało też mnóstwa pieniędzy, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wystarczy, że sięgniesz do swojej szafki kuchennej po ten proszek.

Czym szybko i tanio wyczyścić dywan?

Świetnym produktem do czyszczenia dywanów jest soda oczyszczona. Zależnie od sytuacji, można jej użyć w tym celu na kilka sposobów.

Usuwanie tłustych plam za pomocą samej sody oczyszczonej?

Aby ustalić, którą metodę trzeba użyć, najpierw trzeba określić, czy mamy do czynienia z tłustą lub nietłustą plamą. Tłusta plama to taka, która ma podłoże pozostałości oleistej lub tłustej natury, i jest produkowana przez produkty takie jak oleje i masło kuchenne, smary do maszyn, a nawet niektóre produkty kosmetyczne, takie jak balsamy i żele do włosów.

Zacznij od usunięcia jak największej ilości tłuszczu, używając białego ręcznika papierowego lub szmatki z tkaniny. Nigdy nie używaj kolorowych ręczników i nie pocieraj plamy, ponieważ może to uszkodzić dywan i rozprowadzić tłuszcz dalej lub przenieść kolorowy barwnik na dywan. Gdy tylko usuniesz jak największą ilość tłuszczu, posyp sodą oczyszczoną wierzchołek plamy. Nie powinieneś zwilżać tej sody niczym, ponieważ musi ona wchłonąć jak najwięcej smaru lub oleju. Następnie trzeba będzie pozwolić sodzie oczyszczonej trochę  posiedzieć na plamie (nie spiesz się z tym - im dłużej siedzi, tym więcej tłuszczu wchłonie). Najlepiej jest poczekać do następnego poranka. Następnie odkurz zaplamiony obszar i sprawdź czy plama zniknęła.

Czym wyczyścić dywan, fot. freepik
Czym wyczyścić dywan, fot. freepik

Usuwanie nietłustych plam za pomocą sody oczyszczonej

Jeśli masz do czynienia z nietłustą plamą, powinieneś mieć nieco łatwiej. Plamy tego typu są spowodowane przez takie rzeczy jak herbata, soda, wino, atrament i wszystko inne, co jest kolorowe lub ciemne, ale bez żadnych tłustych lub oleistych pozostałości. Najpierw posyp plamy sodą oczyszczoną. Upewnij się, że jest ona całkowicie pokryta i że warstwa sody nie jest zbyt cienka. Następnie trzeba będzie zmoczyć sodę oczyszczoną zimną wodą (nigdy nie używaj ciepłej, ponieważ może to sprawić, że plama będzie trudniejsza do usunięcia), ale nie używaj jej zbyt wiele, bo możesz rozprowadzić plamę. Użycie butelki z rozpylaczem do spryskiwania obszaru jest dobrą taktyką, ponieważ wystarczy, że soda oczyszczona będzie wilgotna. Pozwala sodzie posiedzieć przez noc na plamie. Rano złap za odkurzacz, usuń wszelkie pozostałości po sodzie i zobacz czy zadziałała.

Czym wyczyścić dywan, fot. freepik
Czym wyczyścić dywan, fot. freepik

Jak czyścić dywany przy użyciu octu i sody oczyszczonej?

Jak już zauważyłeś, soda oczyszczona jest niezwykle chłonna. Ponieważ pochłania zarówno tłuszcz, jak i zapachy, jest świetna w usuwaniu tych rzeczy z plam. Tymczasem ocet to naturalny środek dezynfekujący, ponieważ składa się przede wszystkim z kwasu octowego. W rzeczywistości jest tak kwaśny, że może zabić bakterie, a jednocześnie rozpuszcza brud i tłuszcz, które powodują plamy.

Biorąc się do czyszczenia za pomocą tej mieszanki, po pierwsze, upewnij się, że używasz białego octu. Jest czysty i nie pozostawi żadnych przebarwień (co jest możliwe w przypadku innych rodzajów octu). Następnie, należy pokryć plamę białym octem, upewniając się, że obszar jest nieco mokry, ale nie całkowicie mokry.

Potem trzeba będzie posypać suchą sodę oczyszczoną na ocet na plamie, upewniając się, że pokrywa każdy jej kawałek. Powinieneś zacząć słyszeć skwierczenie i trzaskanie, co wskazuje, że reakcja chemiczna się zaczyna. Możesz nawet zobaczyć, jak tworzą się bąbelki na plamie - to dobra rzecz. Teraz wystarczy poczekać, aż mieszanka zrobi swoje. Najlepiej zostaw dywan na noc, ale najważniejsze jest odczekanie, aż ocet całkowicie wyschnie. Gdy tak się stanie, zapach octu powinien się rozproszyć. Na koniec wystarczy, że odkurzysz wszelkie pozostałości z dywanu i sprawdź, czy plama zniknęła.

Jak zrobić piękny ręcznie pleciony szalik?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także