PoradyLajfhakiNa przesadzanie hortensji jest wyłącznie 1 stosowna pora. Tylko tak urosną pięknie i zdrowo

Na przesadzanie hortensji jest wyłącznie 1 stosowna pora. Tylko tak urosną pięknie i zdrowo

kiedy przesadzać hortensje, fot. Youtube/
ehowgarden
kiedy przesadzać hortensje, fot. Youtube/ ehowgarden
19.07.2023 08:41

Kwiaty te są wyjątkowo zdobne i dodają uroku każdemu ogrodowi. Ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, która sprawi, że będą zachwycać swoimi kwiatostanami. Podpowiadamy, kiedy przesadzać hortensje. Odpowiednia pora zapewni, że nie zmarnieją, a zakwitną bujniej niż kiedykolwiek.

Nadal pozostają najbardziej popularnymi kwiatami w Polsce, przez co można spotkać różne i różniaste jej odmiany. Wśród nich wyróżnia się multum kolorów oraz pokrojów, które mają zróżnicowane wymagania glebowe. Właśnie dlatego należy wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać.

Kiedy i jak sadzić hortensje?

Kluczowe jest miejsce, które powinno być zaciszne oraz półcieniste. Gleba musi mieć natomiast lekko kwaśny odczyn pH. Warto, aby była żyzna, próchnicza, wilgotna i głęboko uprawiona. Kiedy te warunki są spełnione, to bierzemy się do pracy. W pierwszym kroku należy wykopać dół, który powinien być dwa razy szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa hortensji. Następnie na jego dnie wysypać należy mieszankę ziemi z kwaśnym torfem oraz podłożem dla hortensji. Kiedy mamy do czynienia z sadzonką, to należy rozluźnić jej glebę palcami. W efekcie z łatwością zacznie wytwarzać nowe korzenie. Dopiero teraz można włożyć do dołu roślinę i zasypać podłożem do połowy wysokości. Następnie trzeba ją podlać, a po wsiąknięciu wody uzupełnić drugą połowę dołu ziemią. Na koniec wystarczy ugnieść podłoże wokół hortensji i je wyściółkować korą sosnową.

hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages

Tajemnicza sztuka — przesadzanie

Zasadzanie a przesadzanie roślin to dwie zupełnie różne rzeczy. Należy powstrzymać się od tego w sezonie letnim. Najlepszą porą na przesadzenie hortensji jest wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia. Wtedy należy delikatnie wykopać roślinę z ziemi, nie uszkadzając bryły korzeniowej. To one mają decydującą rolę podczas zadomawiania się hortensji w nowym miejscu. Często zdarza się, że krzew jest bardzo duży i utrudnia zadanie. Wtedy należy przyciąć jego pędy o 1/3 długości. Nie należy jednak robić tego z hortensjami bukietowymi, piłkowanymi, kosmatymi oraz dębolistnymi, ponieważ kwitną na pędach zeszłorocznych. Mocne ich przycięcie sprawi, że w najbliższym sezonie nie będą miały kwiatów. Zasady podczas przesadzania są podobne jak przy sadzeniu. Należy wykonać te same kroki, a hortensja szybko się zadomowi w nowym miejscu.

hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages
hortensja nie kwitnie, fot. gettyimages

Przycinanie hortensji

Wszystkie kwiaty zasadzone wczesną wiosną należy przycinać. Jednak trzeba dostosować to do wymagań danego gatunku tak, aby mogły one rozwinąć pąki. Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy cięciu hortensji kwitnącej na pędach ubiegłorocznych. Natomiast odmiany bukietowe i krzewiaste można przyciąć nad parami pąków. Dzięki temu uzyskają więcej kwiatostanów w nowym sezonie. Najlepiej używać do tego zabiegu sekatora lub nożyc ogrodowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także