Najbardziej trujące grzyby w Polsce. Mają przyjemny smak lub są bez smaku
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są najbardziej trujące grzyby w Polsce? Warto je znać, zwłaszcza teraz jesienią, kiedy panuje sezon na grzyby. Dzięki tej wiedzy być może uchronisz siebie i swoich bliskich przed poważnym zatruciem.
27.09.2022 08:56
Czy naprawdę niektóre grzyby są jadalne tylko raz?
Faktem jest, że w Polsce co roku kilkaset osób zatruwa się grzybami. Najczęściej takie sytuacje nie kończą się niczym poważnym. Co najwyżej bólem brzucha, wymiotami i podobnymi przypadłościami. Czasem także halucynacjami (najczęściej nieznacznymi).
Zdarza się jednak, że zjedzenie większej ilości trujących grzybów kończy się śmiercią. Z jednej strony nie warto więc popadać w paranoję i bać się każdego zebranego grzybka. Z drugiej strony krańcowe ignorowanie zagrożenia może naprawdę skończyć się tragedią. Warto więc mieć przynajmniej powierzchowną wiedzę o najbardziej trujących grzybach, które znajdziemy w polskich lasach.
Najbardziej trujące grzyby w Polsce
Warto byś zwrócił uwagę na przynajmniej 3 trujące grzyby:
Piestrzenica kasztanowata
Znana jest także pod nazwą babi uch, babieusz czy grzyb majowy. Najczęściej mylona z pieczarką. Pierwsze niepożądane objawy występują po 12-20 godzinach od zjedzenia grzyba. Zjedzona w większych ilościach wywołuje bóle w nadbrzuszu, wymioty i biegunkę.
Jeśli zatruła nas bardzo mocno, to w drugiej fazie nagle pojawia się żółtaczka, bóle wątroby, czerwonobrunatny mocz i częste utraty przytomności. Wśród ludzi, którzy w Polsce umarli z powodu zatrucia grzybami ten grzyb znajduje się praktycznie cały czas w ścisłej czołówce wszelkich statystyk.
Muchomor sromotnikowy
Znany także jako muchomor zielonawy, bedłka cebulasta, podsadka zielona. Choć wydaje się bardzo charakterystyczny i prosty do odróżnienia, to można go pomylić z gąską zielonką, gołąbkiem zielonawym. Zawiera amatoksynę trwale uszkadzającą wątrobę i inne narządy.
Muchomor jadowity
To krewny "bohatera" poprzedniego akapitu, ale dużo bardziej podstępny - bardzo łatwo jest go pomylić z młodą pieczarką. Znany jest także pod nazwami: muchomor cętkowany lub panterowy, bedłka pstrokata, muchar plamisty. Jego spożycie może powodować zatrucie cytotropowe, które uszkadza wątrobę i nerki.
Jeżeli chcesz uniknąć zatrucia, zbieraj grzyby tylko te, które dobrze znasz. Pamiętaj też, że wśród występujących w Polsce grzybów rurkowych, nie ma ani jednego silnie trującego gatunku.!
A tutaj przeczytasz o tym, jak szybko oczyścić grzyby z piasku.