Newsy10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

Wokół grzybów leśnych narosło bardzo dużo mitów. Co ciekawe można spotkać się także z wieloma przesądami i ludowymi wierzeniami. Niektórzy sądzą, że do lasu należy wybrać się po burzy. Ponoć pioruny bijące w ziemię mają sprawić, iż grzyby zaczną rosnąć. Natomiast na Górnym Śląsku wierzono, że aby przekonać się o tym, czy grzyby są jadalne należy gotować je razem z cebulą. Jeśli warzywo pociemnieje, to znak, że grzyby są trujące. Poznaj różne mity o grzybach.

10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

14.09.2022 16:10

1. Grzyby nie zawierają składników odżywczych - fałsz

Grzyby są niskokaloryczne (50-70 kcal/100g), gdyż zawierają sporo wody. Są dobrym źródłem witamin z grupy B. Zawierają także już mniejsze ilości witamin C, D czy E. Dodatkowo dzięki grzybom dostarczysz swojemu organizmowi dawki cynku, żelaza, selenu czy miedzi. Można spotykać się z określeniem, że grzyby to leśne mięso. Wszystko dlatego, że są bogate w błonnik i białko. Okazuje się, że w suszonych borowikach znajduje się prawie dwa razy więcej białka niż w wołowinie.

Lottie Griffiths/unsplash
Lottie Griffiths/unsplash

2. Liżąc grzyby można poznać czy są trujące - fałsz

To niestety zgubna praktyka. Pokutuje przekonanie, że jeśli po polizaniu grzyba wyczujemy gorzki smak, to oznacza, że jest trujący. Natomiast słodki i przyjemny smak to informacja, iż grzyb jest jadalny. Tymczasem po polizaniu muchomora sromotnikowego da się wyczuć przyjemnie migdałowy smak. A jak wiadomo zjedzenie go może okazać się śmiertelne w skutkach.

Alexander Schimmeck/unsplash
Alexander Schimmeck/unsplash

3. Trujący grzyb po przecięciu zabarwia się na sinoniebiesko - fałsz

Wiele jadalnych grzybów po przepołowieniu zmienia swoją barwę. Dotyczy to w szczególności borowików, podgrzybków czy piaskowca modrzaka. Ma to zniechęcić zwierzęta do ich zjedzenia. Siniejące lub brązowo-niebieskie części grzybów nie są atrakcyjne.

Aorg1961/wikimediacommons
Aorg1961/wikimediacommons

4. Grzyb nadjedzony przez ślimaki jest jadalny - fałsz

Wiele gatunków muchomorów to przysmaki, które bardzo chętnie konsumują ślimaki.

Krzysztof Niewolny/unsplash
Krzysztof Niewolny/unsplash

5. Alkohol ułatwia trawienie grzybów - fałsz

Grzyby są ciężkostrawne. To akurat prawda. Zawierają one pewne białka oraz chitynę (wielocukier), z których trawieniem nasz organizm sobie zwyczajnie nie radzi. Alkohol w tym w ogóle nie pomaga. Wręcz przeciwnie: piwo czy wódka utrudniają trawienie. Natomiast popicie winem czernidłaka pospolitego może doprowadzić do arytmii serca. Aby bezpiecznie delektować się jego smakiem, dwa dni przed spożyciem i dwa dni po jego zjedzeniu, nie wolno pić alkoholu.

Jerzy Opioła/wikimediacommons
Jerzy Opioła/wikimediacommons

6. Grzyby trzeba długo gotować - fałsz

Aby zachować cały aromat grzybów należy czyścić je na sucho i przepłukać (w całości) pod bieżącą wodą. Grzybów nigdy nie moczymy, gdyż wówczas stracą swój smak i tylko nasiąkną wodą. Smażymy je lub gotujemy nie dłużej niż 10-15 minut.

Kukuvaja Feinkost/unsplash
Kukuvaja Feinkost/unsplash

7. Trujące grzyby sprawią, że mleko się zwarzy - fałsz

W rzeczywistości nawet jadalne grzyby mogą spowodować kwaśnienie mleka. Wszystko przez zawarte w nich pepsyny (enzym).

Nick Grappone/unsplash
Nick Grappone/unsplash

8. Grzyby trujące po posoleniu zaczną żółknąć - fałsz

To nieprawda. Żółknięcie grzybów nie ma nic wspólnego z obecnością związków trujących.

Andrew Ridley/unsplash
Andrew Ridley/unsplash

9. Z trujących grzybów można wygotować toksyny - fałsz

Długa obróbka termiczna nie sprawi, że trujące grzyby zmienią swoje właściwości. W przypadku muchomorów sromotnikowych dopiero temperatura ok. 300°C powoduje, że toksyny ulegają rozkładowi.

Егор Камелев/unsplash
Егор Камелев/unsplash

10. Srebrna łyżeczka pomoże - fałsz

Istnieje przekonanie, że włożenie srebrnej łyżki do garnka z gotującymi się grzybami pomoże ustalić czy są szkodliwe. Jeśli łyżka zrobi się czarna to znak, że grzyby są trujące. Tymczasem w przypadku muchomorów i borowików łyżeczka sczernieje, gdyż zawierają one sporo siarki, która wchodzi w reakcje chemiczną ze srebrem.

Naim Benjelloun/unsplash
Naim Benjelloun/unsplash

PRAWDA

Na grzyby należy chodzić rano. Wczesne godziny są korzystniejsze dla grzybiarzy, gdyż wówczas grzyby są jeszcze wilgotne, połyskują w promieniach słonecznych i zwyczajnie łatwiej je zauważyć. Koło południa słońce może już razić nas w oczy i wówczas grzyby będzie trudniej wypatrzeć.

Takahiro Sakamoto/unsplash
Takahiro Sakamoto/unsplash