Odkryto najdłużej naświetlane zdjęcie w historii. Było dziełem zapominalskiej studentki
Zwykle dzieje się tak, że najbardziej niezwykle i spektakularne fotografie są dziełem przypadku. Przekonała się o tym pewna brytyjska studentka.
Pomysłowy eksperyment
Był rok 2012 . Regina Valkenborgh kończyła studia na uniwersytecie w Hertfordshire i właśnie przygotowywała swoją pracę magisterską z zakresu sztuk pięknych. Wpadła na pomysł, aby spróbować zrobić zdjęcie bez wykorzystywania najnowszych technologii.
Papier i puszki po piwie
W tym celu do puszek po piwie włożyła papier fotograficzny i takie proste przyrządy optyczne (aparat otworkowy) umieściła na kopule obserwatorium w Bayfordbury. Po jakimś czasie zdjęła puszki, ale ostateczny efekt nie był dla niej zadowalający (zwykle fotografie były zawilgocone). Regina Valkenborgh zapomniała o jednej puszce. Po latach odnalazł ją technik pracujący w obserwatorium.
Rekordowy czas ekspozycji
We wnętrzu prowizorycznego aparatu znajdowało się zdjęcie, które naświetlało się przez 8 lat i 1 miesiąc. To fotografia o najdłuższej w historii ekspozycji. Poprzedni rekord należał do niemieckiego artysty - Michael Wesely'ego, który swoje zdjęcie naświetlał przez 4 lata i 8 miesięcy.
Słoneczne łuki
Na fotografii Reginy Valkenborgh znajdują się 2953 łuki, które obrazują wędrówkę słońca po nieboskłonie. Doskonale widać jak, w zależności od pory roku, zmienia się wysokość słońca i jego położenie na widnokręgu. Co ciekawe na zdjęciu nie zostały zarejestrowane żadne inne obiekty. Wszystko za sprawą tego, że podczas długiego czasu naświetlania na fotografii mogły zostać uwiecznione jedynie przedmioty poruszające się bardzo wolno.
Widziałeś kiedyś podobne zdjęcia?