Newsy11 najdłużej żyjących zwierząt na świecie. Natura obchodzi się z nimi bardzo łagodnie

11 najdłużej żyjących zwierząt na świecie. Natura obchodzi się z nimi bardzo łagodnie

11 najdłużej żyjących zwierząt na świecie. Natura obchodzi się z nimi bardzo łagodnie
29.03.2022 13:50

Na świecie można spotkać zwierzęta, które są prawdziwymi rekordzistami. One prawie wcale się nie starzeją i biją rekordy długowieczności.

1. Turritopsis dohrnii – nieśmiertelny

To niewielki stułbiopław z gromady parzydełkowców. Bytuje w Oceanie Spokojnym i u wybrzeży Japonii, Panamy, Florydy, Hiszpanii oraz Włoch. Najpierw larwa przekształca się w polip, z którego rozwija się meduza. Jest ona mała i przezroczysta. Posiada zdolność zastępowania starych komórek nowymi. Dodatkowo potrafi przechodzić ze stadium dojrzałego płciowo do niedojrzałego (odwraca swój cykl życiowy). Ten cykl mogłaby teoretycznie powtarzać bez końca, co czyniłoby Turritopsis dohrnii organizmem nieśmiertelnym.

pinterest
pinterest

2. Anoxycalyx joubini – 15 000 lat

To gatunek gąbki, która bytuje w wodach Oceanu Antarktycznego. Żyje na głębokości 100–2000 m, gdzie są bardzo niskie temperatury i stałe ciśnienie. To powoduje, że ich tempo wzrostu i procesy biologiczne są spowolnione.

wikimediacommons
wikimediacommons

3. Cinachyra antarctica – 1550 lat

To kolejna gąbka antarktyczna, która została odkryta w 1872 roku.

pinterest
pinterest

4. Cyprina islandzka – 507 lat

To małż głębinowy występujący w wodach północnego Atlantyku. Może osiągnąć 12 cm długości i nie wykryto u  nich procesu starzenia. Najstarszy osobnik został wyłowiony w 2006 roku u wybrzeża Islandii. Okazało się, że ma 507 lat. Nazwano go Ming, gdyż kiedy się narodził w Chinach panowała właśnie dynastia Ming.

pinterest
pinterest

5. Rekin polarny– 392 lata

To najdłużej żyjący kręgowiec. Występuje w Morzu Białym, Oceanie Arktycznym, północnym Atlantyku, u wybrzeży Grenlandii. Może osiągnąć nawet 6 metrów długości. Dojrzałość płciową rekin polarny osiąga dopiero w wieku 150 lat. Natomiast bardzo wolno pływa. Osiąga prędkość 2,5 km/h.

pinterest
pinterest

6. Wal grenlandzki – 211 lat

Ten wieloryb występuje w morzach arktycznych i subarktycznych. Samice mogą osiągnąć długość nawet 20 metrów. Natomiast nowonarodzony wal mierzy ok. 4 metrów i waży tonę. Te ssaki pływają stosunkowo wolno (5–7 km/h).

pinterest
pinterest

7. Karmazyn ostrooki – 205 lat

Ta czerwona ryba posiada charakterystyczną płetwę grzbietową, która przypomina postawionego na sztorc irokeza. Występuje w Oceanie Spokojnym i bytuje zwykle na dużych głębokościach.

theedhenry/twitter
theedhenry/twitter

8. Jeżowiec (Strongylocentrotus franciscanus) – 200 lat

Morskie zwierzęta, które najczęściej przybierają kształt kulisty. Nie mają ramion i bytują na dnach morskich (znajdowane są nawet na dnie rowów oceanicznych). Ich ciało pokrywają kolce, a niektóre gatunki posiadają narząd, którym są w stanie przebić skórę i wprowadzić jad.

pinterest
pinterest

9. Żółw słoniowy – 177 lat

Jego naturalne środowisko to Wyspy Galápagos. Największy odkryty osobnik ważył 400 kg. Karol Darwin, podczas swojej wyprawy, przywiózł do Londynu w 1835 trzy żółwie słoniowe. Jednym z nich była Harriet, która zamieszkała ostatecznie w Australii. Tam dożyła wieku 176 lat i odeszła z tego świata w 2006 roku.

pinterest
pinterest

10. Karmazyn północny – 157 lat

To ryba o czerwonym umaszczeniu. Występuje w północnej części Oceanu Spokojnego.

Obraz

11. Żółw olbrzymi - 150 lat

Pochodzi z wysp Aldabra na Seszelach. Średnia długość jego pancerza wynosi 120 cm. Uważa się, że obecnie najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym jest żółw Jonathan. Najprawdopodobniej przyszedł na świat ok. 1832 roku i obecnie znajduje się na Wyspie św. Heleny. Wprawdzie jest ślepy i pozbawiony węchu, ale za to doskonale słyszy.

pinterest
pinterest

Posiadasz w domu jakieś zwierzątko?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także