Najgorsza grupa krwi. Specjaliści ujawniają, dlaczego tak uważają
Jak się okazuje, nie tylko tryb życia ma negatywny wpływ na zdrowie. Genetyka ma również kluczowe znaczenie, kiedy zapadamy na różne choroby. Jaka jest najgorsza grupa krwi?
Często słyszy się, że krew jest darem życia i jest to prawda. Podczas jej oddawania możemy pomóc wielu osobom, które ciężko chorują lub walczą o swoje życie. Jednak jak się okazuje, krew krwi nie równa. Grupa krwi wynika z genetyki, czyli jest odziedziczona po rodzicach i ich przodkach. Dlatego ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz predyspozycję do różnych chorób.
Grupa krwi a choroby?
Badacze uważają, że każda grupa krwi ma swoje charakterystyczne cechy, które mogą wpływać na różne schorzenia. Współczesna nauka nadal nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, a naukowcy i lekarze bazują na danych statystycznych. Badani pod kątem grupy krwi są narażeni na pewne jednostki chorobowe, które mogą się u niego objawić lub nie. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na ogólny styl naszego życia. Kluczem do zachowania dobrej formy są regularne badania kontrolne oraz profilaktyczne, które mogą już na wczesnym etapie ujawnić chorobę.
Jaka jest "najgorsza" grupa krwi?
Specjaliści wzięli pod lupę osoby z grupą krwi 0, które mają zwiększone ryzyko zakażenia bakteriami Helicobacter pylori. Powodują one m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, które nieleczone mogą doprowadzić do chorób nowotworowych. Mimo to posiadacze grupy krwi 0 są paradoksalnie odporni na nowotwory układu pokarmowego, choroby serca oraz chorobę Alzheimera. Osoby z grupą krwi A są narażone na nowotwór żołądka, skóry i nerek aż o 20%. Na dodatek razem z posiadaczami grupy AB posiadają zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej niż ci z grupą krwi 0. Pozostałe badania wykazały, że osoby z grupą krwi A, B oraz AB mogą częściej chorować na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest ponad dwukrotnie wyższe niż osób z grupą krwi 0. Demencja dotyka aż 80% razy częściej ludzi z grupą krwi AB.