Najlepsze rośliny do sypialni. Działają kojąco na drogi oddechowe, usuwają CO2 i pomagają zasnąć
Kwiaty w sypialni poza funkcją dekoracyjną, powinny spełniać jeszcze rolę oczyszczającą i nawilżającą powietrze. Dobrze też, by w sypialni znalazły się kwiaty produkujące tlen właśnie w nocy, kiedy odpoczywamy. Jakie rośliny będą odpowiednie do sypialni?
Aloes zwyczajny
Aloe barbadensis
Aloes wspaniale filtruje powietrze z zanieczyszczeń i jednocześnie je nawilża. Dwutlenek węgla roślina pochłania nocą, wydalając jednocześnie właśnie tak potrzebny nam w nocy tlen. To jeden z najcenniejszych gatunków do sypialni. Oprócz tego ma zastosowanie w kosmetyce, więc jego liście zawsze można wykorzystać do kremów i okładów.
Należy zapewnić mu trochę miejsca, bo rozrasta się we wszystkich kierunkach.
Sansewieria gwinejska
Sansevieria trifasciata
Sansewieria tak jak aloes nocą produkuje tlen oczyszczając powietrze z dwutlenku węgla. Jest bardzo mało wymagającą rośliną, a do tego uważa się, że pomaga na bóle głowy i nadciśnienie. Działa szczególnie pozytywnie na drogi oddechowe i układ odpornościowy.
Bluszcz pospolity
Hetera helix
Bluszcz jest dosyć uniwersalny, chociaż bardziej wymagający w kwestii podlewania. Wspaniale nawilża powietrze i jednocześnie oczyszcza je przede wszystkim z dymu tytoniowego, gdyż pochłania formaldehyd.
Skrzydłokwiat
Spathiphyllum
Bardzo łatwa i niewymagająca w uprawie roślina. Skrzydłokwiat nawilża powietrze i pochłania wiele szkodliwych związków takich jak benzen, formaldehyd, aceton i trójchloroetylen. Wytwarza kwiaty, które nie pachną zbyt intensywnie, więc w sypialni się sprawdzą.
Dracena wonna
Dracaena fragrans
Oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, m.in. z pleśni i drobnoustrojów. Jednocześnie nawilża nam powietrze.
Zielistka Stenberga
Chlorophytum comosum
Przede wszystkim oczyszcza powietrze i jeszcze raz oczyszcza… z wielu różnych substancji. I dlatego powinna się znaleźć w każdej sypialni. To prawdziwy filtr. Do tego likwiduje nawet szkodliwe promieniowanie. Przy czym nie jest wymagającą rośliną w hodowli.
Jakie kwiaty do ciemnej sypialni?
W ciemnej sypialni poradzą sobie wspomniana już sansewieria gwinejska i skrzydłokwiat. Zielistka też poradzi sobie w półcieniu. Przy większym braku światła traci swoje białe paski na liściach.
Z innych roślin na uwagę zasługuje Aspidistra wyniosła. Jest bardzo odporna na przesuszenie i słabe oświetlenie.
Zamiokulkas zamiolistny też jest odporny na cień i suszę, ale ze względu na szybszy wzrost, potrzebuje więcej miejsca niż aspidistra.
Paprotka nefrolepis
Jest jedną z najpopularniejszych paproci domowych. Lubi miejsca zacienione, ale wymaga większej wilgotności powietrza.
Już wiesz jakie rośliny są najlepsze do sypialni. Przekonaj się teraz jak zmienić kolor hortensji.