Najlepszy moment na wysiew pomidorów w tym roku. Nie przegap tej daty!

Kiedy wysiewać pomidory? fot. Getty Images / freepik
Kiedy wysiewać pomidory? fot. Getty Images / freepik

27.03.2023 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zobacz, kiedy wysiewać pomidory, aby samodzielnie wyhodować te warzywa. Cała operacja wcale nie jest trudna, ale wymaga trochę cierpliwości.

W Polsce uprawa pomidorów w gruncie jest możliwa jedynie z rozsady. W związku z tym musisz przygotować sadzonki. Oczywiście możesz je również kupić w sklepie, ale wyhodowanie pomidorów od nasion da Ci o wiele większą satysfakcję.

Kiedy siać pomidory?

Cały proces przygotowywania rozsady możesz spokojnie zacząć w marcu. Jeżeli Twoje pomidory będę wzrastały w szklarni, to siew możesz rozpocząć już na początku marca. Natomiast przy uprawie w tunelu foliowym - w połowie marca. Natomiast pomidory gruntowe najlepiej wysiewać pod koniec marca i na początku kwietnia. Połowa kwietnia to już naprawdę ostatni dzwonek. Jednak wysiew nasion w połowie kwietnia sprawi, że siewki urosną, ale ostateczny plon może być mizerny. Wszystko dlatego, że dla pomidorów polskie lato jest zbyt krótkie, a one lubią pławić się w słońcu.

kiedy wysiewać pomidory, fot. gettyimages
kiedy wysiewać pomidory, fot. gettyimages

Jak przygotować rozsadę?

  • Kup tzw. multiplaty (paletki rozsadowe) lub po prostu przygotuj zwykłe doniczki.
  • Pojemniki wypełnij ziemią żyzną, kompostową.
  • Patykiem lub palcem zrób wgłębienia w ziemi i do nich wkładaj po jednym nasionku (na głębokość ok. pół centymetra). Następnie nasiona przysyp ziemią i podlej.
  • W multiplatach zaleca się włożenia jednego nasionka do jednego pojemnika. W doniczkach należy zachować odstęp pomiędzy nasionami (ok. 2 cm).
  • Rozsadę możesz też przygotować w skrzynkach lub inspekcie (drewniana skrzynia z przeszklonym dachem). Wówczas nasiona po prostu rozsypuj na powierzchni ziemi co 1-3 cm. Na koniec przysyp je ziemią.
  • Po zasianiu nasion multiplat przykryj załączoną w zestawie pokrywką, a doniczki nakryj folią spożywczą. Pamiętaj, aby nie zrobić tego zbyt szczelnie.
  • Pojemniki z nasionami ustaw w słonecznym miejscu (ale nie wystawiaj ich na bezpośrednie, palące słońce) i utrzymuj stale wilgotną glebę.
  • W momencie, kiedy nasiona zaczną kiełkować, zdejmij pokrywkę oraz folię i pozwól siewką rosnąć.
kiedy wysiewać pomidory, fot. gettyimages
kiedy wysiewać pomidory, fot. gettyimages

Kiedy można wysadzać rozsadę do gruntu?

Kiełkowanie zajmuje nasionom ok. 5-10 dni. Natomiast czas na przygotowanie całej rozsady wynosi ok. 50-55 dni. W związku z tym siewki do gruntu należy wsadzić po tzw. Zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Najbardziej odpowiedni czas sadzenia pomidorów do gruntu to 20 maja - 10 czerwca. Wszystko zależy od tego, jak wzrastają siewki i jaką odmianę tych warzyw zakupiłeś.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także