PoradyLajfhakiNajlepszy sposób na czyszczenie nielakierowanych garnków miedzianych!

Najlepszy sposób na czyszczenie nielakierowanych garnków miedzianych!

Czym czyścić miedziane garnki? Fot. Freepik / Genialne.pl
Czym czyścić miedziane garnki? Fot. Freepik / Genialne.pl

14.10.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nasze babcie wykorzystywały sól nie tylko po to, by doprawiać potrawy. Już dawno wiedziały o jego nieocenionych właściwościach. Nie wiadomo dlaczego, my nagle o nich zapomnieliśmy. Chlorek sodu służy nie tylko do solenia jedzenia, ale też świetnie konserwuje żywność oraz jest skutecznym środkiem czyszczącym. Zatem czym czyścić miedziane garnki? Oczywiście solą!

Miedziane naczynia, choć są piękne, to wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Z tego względu wielu ludzi rezygnuje z nich na rzecz tych łatwiejszych w utrzymaniu. Nie można im jednak odmówić tego, że pięknie wyglądają i same w sobie są ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajdą. Robią klimat. Jak dbać o miedź, by wydobyć z niej to, co najlepsze i nie zniszczyć jej przy tym niechcący?

Nie stosuj mocnych chemicznych środków – te naturalne w zupełności wystarczą

Miedź ma to do siebie, że może różnie reagować na chemikalia. Nie warto więc narażać jej na niepotrzebne zniszczenia. Naczyń z tego materiału nie wolno też myć w gorącej wodzie, ani tym bardziej w zmywarce. Poznaj sposoby, dzięki którym ich czyszczenie będzie łatwe i przede wszystkim bezpieczne. Uzbrój się w sól i delikatny materiał.

Obraz

Czyszczenie nielakierowanych garnków miedzianych solą

  • sól + sok z cytryny

Zmieszaj obie substancje w proporcji 1:1 – na przykład 2 łyżki soli z 2 łyżkami soku. Przygotuj miękką gąbkę lub delikatną ściereczkę, którą nasączysz roztworem. Do czyszczenia naczynia tym sposobem możesz użyć większej siły. Na koniec opłucz je pod bieżącą wodą.

  • sól + mąka + ocet

Wymieszaj składniki w równych proporcjach, tworząc pastę. Nałóż ją na naczynie i delikatnie czyść miękką szmatką. Kiedy skończysz, umyj je tak, jak zawsze i wypoleruj. Miedziane garnki będą lśnić!

Jak często myć miedziane naczynia?

Najlepiej, jeśli zabieg czyszczenia będziesz wykonywać minimum raz w tygodniu. Jednak to zależy też od Twoich osobistych przekonań. Jeśli jesteś bardziej wyczulony na pojawiający się na naczyniach nalot i metaliczny posmak wody, to rób to częściej (co 2-3 dni).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także