NewsyTak wygląda najstarszy but na świecie. Wykonany został 5500 lat temu!

Tak wygląda najstarszy but na świecie. Wykonany został 5500 lat temu!

Tak wygląda najstarszy but na świecie. Wykonany został 5500 lat temu!
Manuel

27.05.2022 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten skórzany but kojarzy w jednej historii owcze odchody, wino, tajemniczą jaskinię i egzotyczną Armenię. Jest bardzo starannie zrobiony, a jego właściciel musiał być kimś ważnym, skoro nosił na nogach tak imponujący kawałek krowiej skóry.

Pinhasi et al./journals.plos
Pinhasi et al./journals.plos

"Poznam bogatego młodzieńca w ładnych trzewiczkach"

Nasz bohater (czyli skórzany but ze zdjęcia ;) ), został odkryty przez archeologów w jednej z jaskiń Armenii, w okolicy której już od dłuższego czasu prowadzą badania. W Jaskini nazwanej Areni-1 odkryto już wcześniej najstarszą winnicę na świecie. Zarówno ona jak i but liczą sobie ok. 5500 lat. Nie wiemy, czy właściciel buta był zarazem właścicielem winnicy, czy też jakąś inną ważną w niej postacią. Wiemy natomiast, że but był wykonany na miarę, z jednego kawałka krowiej skóry i że była to staranna, fachowa robota. Ale przejdźmy do odchodów, bo one odegrały tu kluczową rolę.

Pinhasi et al./journals.plos
Pinhasi et al./journals.plos

Zbawienne łajno

Choć but został wykonany ze skóry krowiej, to odchody, które go pokrywały są pochodzenia owczego. I w tym miejscu należałoby powiedzieć: dzięki bogu/bogom za te odchody - to im zawdzięczamy to, że but został tak dobrze zakonserwowany i zachowany. Kto by pomyślał, że owcze łajno może być tak zbawienne... Nasz prastary but był też wypchany trawą, niestety archeolodzy nie są w stanie wskazać czy po to by właścicielowi buta wygodniej się chodziło, czy raczej po to, by but nie stracił swojego kształtu, kiedy nie był używany. Wiemy natomiast, że but był używany często, a jego właściciel przebywał w nim prawdopodobnie codziennie spore dystanse.

Pinhasi et al./journals.plos
Pinhasi et al./journals.plos

Buty i nasze zgrabne nóżki

Warto na koniec dodać, że ludzie zaczęli nosić buty prawdopodobnie ok. 40 000 lat temu i przyczyniło się to do zmian anatomicznych w naszych stopach i kończynach. Nie mamy jednak żadnych aż tak starych znalezisk. Drugim natomiast z kolei najstarszym butem jest znaleziony w Alpach, młodszy o ok. 500 lat but jaskiniowca nazwanego ślicznym niemieckim imieniem Ötzi. Wygląda on tak:

Pinhasi et al./journals.plos
Pinhasi et al./journals.plos

Pamiętasz swoją parę ulubionych butów?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także