PoradyNaładujesz baterię w telefonie 2 razy szybciej, jeśli zmienisz jedną rzecz

Naładujesz baterię w telefonie 2 razy szybciej, jeśli zmienisz jedną rzecz

Jak szybko naładować telefon? Fot. Genialne
Jak szybko naładować telefon? Fot. Genialne
Manuel

26.01.2023 17:00, aktual.: 26.01.2023 20:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma chyba osoby, której chociaż czasem nie zdarzyłoby się zapomnieć naładować telefon przed ważnym wyjściem. Jak sobie poradzić, kiedy mamy do dyspozycji mniej czasu, niż byśmy normalnie potrzebowali? Jak szybko naładować baterię w  telefonie? Oto kilka porad, które Ci w tym pomogą.

Użyj kabla wysokiej jakości, czyli ładowarek typu quick/speed/super charge

To, jak szybko Twoja ładowarka naładuje baterię telefonu, w dużej mierze zależy od kabli, którymi prowadzona jest energia do smartfona. Różnica w jakości pomiędzy dwoma kablami może być ogromna. Wewnątrz pojedynczego kabla do ładowania znajdują się cztery osobne przewody - czerwony, zielony, biały i czarny. Biały i zielony kabel służą do przesyłania danych, a czerwony i czarny do ładowania.

Liczba amperów, jaką mogą przenieść oba kable ładowania, zależy od ich rozmiaru. Standardowy kabel 28 AWG może przenosić około 0,5 ampera; większy kabel 24 AWG może przenosić dwa ampery. Nie trzeba być matematycznym geniuszem, żeby zauważyć, że to 4 razy więcej. Ogólnie rzecz biorąc, tanie kable używają konfiguracji 28 AWG, co powoduje wolniejsze prędkości ładowania. Jeśli chcesz przetestować swój kabel pod kątem wydajności ładowania, pobierz jakąś apkę, które to mierzą (jest ich wiele, niezależnie od systemu).

Jak szybko załadować telefon, fot. Freepik
Jak szybko załadować telefon, fot. Freepik

Jak szybko naładować telefon? Unikaj bezprzewodowego ładowania...

Bezprzewodowe ładowanie  jest bardzo wygodne i wiąże się z mniejszą ilością kabli pałętających się pod nogami. Jednak jeśli prędkość ładowania jest twoim priorytetem numer jeden, powinieneś go unikać. Oferuje ono znacznie wolniejsze ładowanie niż poprzez kabel - różne testy sugerują, że może być to sposób nawet o 50% wolniejszy.

... i użyj gniazda ściennego

Podobnie jak w przypadku bezprzewodowego ładowania choć w mniejszym stopniu - użycie portu USB w komputerze lub w samochodzie prowadzi do znacznie bardziej nieefektywnego ładowania. Zazwyczaj porty USB oferują jedynie moc wyjściową 0,5A. W takich sytuacjach nawet ładowarka quick charge Ci nie pomoże.

Jak szybko naładować telefon - byle nie za szybko, jeśli zależy Ci na baterii!

Część ekspertów odradza używanie na co dzień ładowarek typu quick charge. Ich zdaniem mają one negatywny wpływ na żywotność baterii, a tym samym telefonu. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że wpływ ten jest minimalny, albo, że w ogóle nie ma to znaczenia.

Wszyscy fachowcy są za to zgodni co do tego, że nie powinniśmy pozwalać na to, by baterie w naszych telefonach rozładowywały się do zera. I nie powinniśmy też ładować komórek na 100%. W obydwu przypadkach ma to negatywny wpływ na żywotność baterii. Warto jednak przy tym dodać, że nie będzie to robiło jakiejś kolosalnej różnicy w długości funkcjonowania telefonu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także