PoradyNamocz szklankę tych ziarenek w wodzie i podlej nią kwiaty. Dzięki niej szybciej rosną

Namocz szklankę tych ziarenek w wodzie i podlej nią kwiaty. Dzięki niej szybciej rosną

nawóz z soczewicy fot. getty images
nawóz z soczewicy fot. getty images
Manuel

23.04.2023 16:03

Jeżeli chcesz, żeby twoje kwiaty doniczkowe były piękne, bujne i szybko rosły, to warto pomyśleć nad właściwą odżywką. Świetnie się w tym przypadku sprawdza nawóz z soczewicy, który jest przy tym tani w przygotowaniu i w całości naturalny.

Dlaczego moje kwiaty nie chcą rosnąć lub też bardzo słabo się rozwijają?

Jest kilka możliwych powodów dla takiego stanu rzeczy. Oto one:

  • nieodpowiednia ilość światła słonecznego (lub pochodzącego z lamp);
  • zbyt duża lub zbyt mała ilość wody/niewłaściwe podlewanie. Może się też zdarzyć w przypadku podlewania kranówką, że zawiera ona pokaźne ilości związków wapnia i chloru. Powodują one zwykle spowolnienie wzrostu rośliny. Pamiętaj też, aby do podlewania nie używać zimnej wody. Kwiaty z reguły najbardziej lubią odstaną wodę, która ma ok. 20 stopni Celsjusza;
  • niewłaściwe nawożenie;
  • nieodpowiednie podłoże - musi ono być wystarczająco przepuszczalne, by nie uszkodzić korzeni, a ziemia powinna mieć pH właściwe dla wzrostu danej rośliny;
  • różnego rodzaju choroby grzybicze i inne, które mogą zaatakować twoją roślinę;
nawóz z soczewicy, fot. getty images
nawóz z soczewicy, fot. getty images

Jak przygotować nawóz z soczewicy dla kwiatów doniczkowych?

Nawóz z soczewicy pobudzi twoje domowe roślinki do intensywnego wzrostu i sprawi, że będą zdrowe i bujne. Dostarcza on bowiem kwiatom wielu cennych składników odżywczych i soli mineralnych, zwłaszcza tych, które pobudzają rozwój. Dlatego warto go stosować zwłaszcza u młodych roślin (choć sprawdza się także u starszych, które chcesz pobudzić do życia). Nawóz z soczewicy jest bardzo łatwy w przygotowaniu.

Będziesz potrzebował cztery łyżki dowolnego rodzaju soczewicy (czerwoną, żółtą, brązową, zieloną lub czarną). Włóż ją do dowolnego naczynia i zalej jednym litrem wody. Następnie odłóż roztwór na cztery godziny. Po tym czasie woda się zabarwi. Przecedź swoją mieszankę przez sitko, tak aby usunąć ziarna soczewicy. Potrzebna ci bowiem będzie już tylko owa zabarwiona woda, która zebrała z soczewicy wszystkie ważne dla kwiatków składniki odżywcze. Nawóz z soczewicy możesz stosować raz na siedem dni przez dowolną ilość czasu.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także