NewsyNastępnym razem, gdy zobaczysz pająka w swoim domu, nie zabijaj go

Następnym razem, gdy zobaczysz pająka w swoim domu, nie zabijaj go

Następnym razem, gdy zobaczysz pająka w swoim domu, nie zabijaj go

08.03.2023 10:06, aktual.: 08.03.2023 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie zabijaj pająków. Taki apel można wystosować właściwie do każdego mieszkańca Polski. Chociaż te włochate stworzenia mają złą sławę, to tak naprawdę wcale nie trzeba się ich bać.

Naukowcy właściwie nie wiedzą, co jest przyczyną arachnofobii. Podejrzewają, że lęk przed pająkami bierze się stąd, iż w dzieciństwie możemy być nimi straszeni lub obserwujemy dorosłych, którzy z obrzydzeniem reagują na te zwierzaki. A jak wiadomo, strach ma wielkie oczy i sprawia, że małe włochate istoty urosły do rangi przerażających stworów czyhających na Twoje życie.

Nie zabijaj pająków, fot. Unsplash
Nie zabijaj pająków, fot. Unsplash

Pająki - dzicy lokatorzy

Najczęściej o szybsze bici serca przyprawiają nas pająki spotkane w domu. Taka paniczna reakcje jest zupełnie niepotrzebna. W naszych czterech kątach zwykle kwaterują się 3 gatunki pająków. To kątnik domowy mniejszy, kątnik domowy większy i nasosznik trzęś. 

Nawiasem mówiąc, w piwnicach i na strychach mogą czaić się bestie o uroczej nazwie zyzuś tłuścioch. Te pająki mają czerwono-brązowe odwłoki oraz stosunkowo krótkie odnóża. Wszystkie te domowe okazy są zupełnie niegroźne. Żyją sobie spokojnie w drobnych zakamarkach pokoi oraz szczelinach podłóg. Swoje kryjówki opuszczają jesienią, gdyż wówczas u pająków trwa okres godowy. To właśnie wtedy samiec, który aktywnie poszukuje partnerki, może stanąć na Twojej drodze.

Nie używaj kapcia do uśmiercania pająków

Absolutnie nie zabijaj pająków, które spotkasz w domu. Domowe pająki nie stanowią zagrożenia dla człowieka i nie zaatakują nas dobrowolnie. Mogą ugryźć w momencie, kiedy siądziesz lub staniesz na jakimś okazie. Ich jad nie jest groźny. Dlatego lepiej już pochwycić włochatego stwora i wyekspediować go na zewnątrz. Chociaż zapewne szybko wróci on na stare śmieci. Bo musisz zdawać sobie sprawę, że w Twój przytulny i ukochany dom dzieli z Tobą całkiem spora grupka dzikich lokatorów. Jednak na co dzień ich zwyczajnie nie widujesz.

Nie zabijaj pająków, fot. Unsplash
Nie zabijaj pająków, fot. Unsplash

Pająki to pożyteczne włochate stwory

Co więcej, pająki są pożyteczne. Po pierwsze polują na muchy, komary i pluskwy, które uprzykrzają życie. Zjadają także insekty żerujące na roślinach. Dodatkowo ich występowanie świadczy o tym, że dom jest wolny od chemicznych zanieczyszczeń (te istoty doskonale wyczuwają chemiczne zagrożenie). Dlatego bardziej powinieneś martwić się, jeżeli pająki omijają Twój dom szerokim łukiem.

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Prosty sposób

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także