3 naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Znikną raz na zawsze
Dumą każdego ogrodnika są wypielęgnowane grządki oraz samodzielnie wyhodowane warzywa. Wymaga to ciągłego doglądania wzrastających roślinek, które są narażone na ataki szkodników. Kiedy na młodych listkach zaobserwujesz wygryzione dziury, a po sadzonkach zostaną jedynie oblepione śluzem resztki, to znak, że twój ogród nawiedziła inwazja ślimaków. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Naturalnymi sposobami możesz ich skutecznie unikać.
17.06.2022 | aktual.: 24.06.2022 12:17
Te mięczaki żerują w nocy, a ich przysmakami są rośliny ozdobne, kiełkujące warzywa oraz liście sałaty, kapusty, czy truskawek wraz z ich owocami. Chronią się w zacienionych miejscach, wysokiej trawie. Uwielbiają wilgoć, pochmurne dni. Nie musisz jednak załamywać rąk i myśleć o zamknięciu swojego ogrodu na trzy spusty. Istnieją sposoby na pozbycie się tych nieproszonych lokatorów. Wszystkie oczywiście w pełni humanitarne. Obiecuję, że żadnemu ślimakowi nie stanie się krzywda. ;)
1. Porządek przede wszystkim
Zacznij od regularnego koszenia trawy oraz usuwania chwastów. Nie składuj w ogrodzie desek, materiałów budowlanych, kamieni czy gałęzi. To dla ślimaków doskonała kryjówka, w której przeczekają upalne dni i unikną ataku naturalnych wrogów (jeże, ptaki, ryjówki).
Podlewaj rośliny rano. Uważaj na to, aby nie zraszać równomiernie całego zagonu. Ogranicz się jedynie do dostarczenia wody bezpośrednio pod sadzonki. Ziemia między grządkami niech pozostanie sucha. W tym miejscu możesz także wysypać trociny, piasek z dodatkiem popiołu, plewy, igliwie sosnowe, czy fusy po kawie, której ślimaki nie lubią. Jeżeli zrobisz z nich spory pas wokół roślin, będzie to bariera, której ślimaki nie sforsują.
2. Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu wykorzystując skorupki jaj
Skorupki jaj nie tylko odstraszą ślimaki, ale także zasilą glebę (mają dużo wapnia). Zbieraj je konsekwentnie, a kiedy Twoja kolekcja będzie już całkiem spora, zmiel wszystko w robocie kuchennym lub rozdrobnij w inny sposób (dobrze sprawdzi się wałek kuchenny).
Następnie powstały proszek rozsyp wokół ogrodowych sadzonek. Pamiętaj, aby tę czynność regularnie powtarzać. Ślimaki nie lubią przedmiotów o ostrych krawędziach i szorstkiej fakturze. Kiedy, w pogoni za pożywieniem, natkną się na skorupki jaj, zwyczajnie zawrócą.
Oczywiście skorupki powinny pokryć dokładnie pewną dość szeroką powierzchnię gleby, aby zniechęcić ślimaki do dalszej wędrówki...
3. Jak pozbyć się ślimaków wykorzystując naturalne odstraszacze
Ślimaki nie tolerują zapachu oraz smaku niektórych ziół, roślin. Dlatego w warzywniaku posadź cebulę, czosnek, tymianek, majeranek, szałwię lekarską.
Natomiast w ogrodzie postaw na nasturcję, czarny bez, macierzankę, krwawnik pospolity czy wilczomlecze. Żarłoczne mięczaki będą omijać je szerokim łukiem.
Dobrym sposobem są także ekologiczne pułapki. Na liściach kapusty ułóż pokrojone w plastry buraki, ziemniaki, jabłka czy marchewki. Kiedy zwabione pokarmem ślimaki przybędą, nie pozostaje ci nic innego, niż odniesienie je w bezpieczne miejsce usytuowane z dala od twojej działki.
Osiedlenie się ślimaków na Twojej ziemi nie musi oznaczać odstawienia grabi do komórki i zakończenia kariery ogrodniczej. Wystarczy, że wypróbujesz te patenty, a siejące spustoszenie mięczaki szybko odejdą w zapomnienie. Dzięki temu twoje grządki i rabaty rozkwitną na nowo.
Ślimaki rodzime, te w muszelkach, są pożyteczne, ale te bez skorupek, to odmiana inwazyjna.
Ale są przysmakiem jeży. Dlatego warto w ogrodzie mieć tego sprzymierzeńca ;)