Balkon i ogródOgródPrzepis na naturalny nawóz dla pelargonii lepszy niż ze sklepu. Kwitną po nim jak szalone

Przepis na naturalny nawóz dla pelargonii lepszy niż ze sklepu. Kwitną po nim jak szalone

Pelargonie to właściwie już wizytówka polskich balkonów. I nic dziwnego, gdyż rośliny te kwitną bardzo obficie i prezentują się wyjątkowo dekoracyjnie. Aby wspomóc ich wzrost przygotuj naturalny nawóz dla pelargonii.

Przepis na naturalny nawóz dla pelargonii lepszy niż ze sklepu. Kwitną po nim jak szalone

Nawóz dla pelargonii. Kiedy stosować nawozy azotowe?

Pelargonie są łase na składniki odżywcze i lubią nawozy. Jednak nie należy z nimi przesadzać. Kwiaty w doniczkach wystarczy nawozić raz w miesiącu, a te rosnące w gruncie – co 4-6 tygodni. Kiedy przesadzimy z nawozem azotowym, to rozrosną się części zielone pelargonii (liście, łodygi), a kwitnienie zacznie powoli zanikać. Dlatego nawozy azotowe polecane są do stosowania wczesną wiosną, kiedy roślina nie weszła jeszcze w etap kwitnienia. Wówczas wspomożesz wzrost pędów i liści.

jurij_b/freepik
jurij_b/freepik

Jak dbać o pelargonie? Nawóz sezonowy

Jeśli chcesz zminimalizować szkody wynikające z ewentualnego przenawożenia pelargonii, to postaw na nawóz, który stosuje się tylko raz na sezon. Jest on bogaty w potas i fosfor. Aplikuje się go w momencie sadzenia. Ma postać granulek i stopniowo uwalnia do gleby składniki odżywcze przez kilka miesięcy (do pół roku). Natomiast w ciągu roku cała otoczka nawozu zwyczajnie się rozpadnie. W związku z tym jest on bardzo wydajny i przyjazny dla środowiska.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy lub skrzypu?

Jeżeli jesteś fanem ekologicznych nawozów, to zrób naturalny nawóz dla pelargonii: gnojówkę ze skrzypu lub pokrzywy. Jest ona bogata w wiele pierwiastków (magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem) i soli mineralnych.

D0 zrobienia gnojówki potrzebujesz 1 kg pokrzywy lub skrzypu oraz 10 litrów wody (dobrze nada się deszczówka).

jurij_b/freepik
jurij_b/freepik

Pokrzywę lub skrzyp potnij i umieść w plastikowym pojemniku. Zalej wodą i odstaw do sfermentowania (trzeba odczekać tydzień lub dwa). Długość czasu fermentacji zależy od temperatury powietrza. Rosnący słupek rtęci, przyspiesza fermentację. Pamiętaj, aby codziennie mieszać gnojówkę.

Pojemnik z miksturą należy ustawić w cieniu i z dala od domu, gdyż gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach.  Gnojówka jest gotowa do użytku, kiedy przestanie się pienić. Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:10 i zacznij stosowanie.

Już wiesz jak zrobić naturalny nawóz do pelargonii. Dowiedz się teraz jakie rośliny idealnie nadają się na słoneczny balkon.