Naturalny oprysk na kleszcze z rośliny, która obecnie kwitnie. Owady te na zawsze znikną z ogrodu
Kleszcze to niechciani lokatorzy, którzy rezydują w naszych ogrodach. Istnieje prosty sposób, aby skutecznie się ich pozbyć.
Kleszcze w natarciu
Wiele osób obawia się ukąszeń spowodowanych przez kleszcze. I wcale nie ma się co dziwić, gdyż owady te roznoszą groźne choroby (borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu). Dodatkowo atakują także zwierzęta domowe, a ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiły, że kleszcze szybko się rozmnażają oraz bytują nie tylko w lasach. Żyją także w parkach, ogrodach, a nawet na balkonach.
Wrogowie kleszczy
Jednak w ekosystemie kleszcze nie są całkowicie bezużyteczne. Stanowią źródło pożywienia dla mrówek, chrząszczy, a także myszy, jaszczurek, ropuch czy ryjówek. Istnieje wiele sposób, które pozwalają odstraszyć kleszcze z ogrodu. Warto sięgnąć po naturalne metody (środki chemiczne zatruwają także pożyteczne owady) i zastosować oprysk z czeremchy.
Dobroczynna czeremcha
Czeremcha zwyczajna to krzew, który jest łatwo spotykany w naszym kraju. Kwitnie w kwietniu i maju, a jej kora, kwiaty oraz owoce mają właściwości lecznicze. Co ciekawe unikają jej kleszcze. Wystarczy tylko sporządzić prosty wywar i spryskać nim trawę oraz wszystkie ogrodowe rośliny.
Jak przygotować oprysk?
- Zbierz gałązki czeremchy i drobno je posiekaj.
- Gałązki umieść w dużym garnku oraz zalej wodą.
- Doprowadź wywar do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj całość jeszcze bez 30 minut.
- Odstaw wywar do ostygnięcia, przelej do dozownika i rozpyl w ogrodzie.
Roślinne odstraszacze
Istnieją także rośliny, których sam zapach jest nieznośny dla kleszczy. Należą do nich: wrotycz pospolity, kocimiętka, tatarak, lawenda, rozmaryn. Nieproszone owady pomoże także odstraszyć wyciąg z korzenia chrzanu czy oprysk wykonany ze zmielonych na proszek łusek cebuli.
Ciekawostka
Nalewka z kwiatów czeremchy jest skutecznym preparatem odstraszającym kleszcze i inne robactwo, którą możemy stosować na każdy spacer do lasu przez całe lato. Wystarczy słoik kwiatów zalać spirytusem i odstawić na 14 dni. Po tym czasie preparat na kleszcze jest gotowy :)
Kiedy kwiatów już nie ma, można rozcierać na skórze liście i gałązki czeremchy.
Jak Ty jak walczysz z kleszczami?