PoradyNaturalny oprysk na mszyce, mączniaka i inne choroby. Jak zrobić? Przepis - krok po kroku

Naturalny oprysk na mszyce, mączniaka i inne choroby. Jak zrobić? Przepis - krok po kroku

Naturalny oprysk na mszyce, mączniaka i inne choroby. Jak zrobić? Przepis - krok po kroku
Manuel
20.08.2022 18:17

Większość z nas zna przede wszystkim jej zastosowania w kuchni i w czyszczeniu różnych powierzchni. Ale soda oczyszczona jako oprysk jest skuteczna na mszyce, mączniaka i inne choroby. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać w ogrodzie.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Działa ona dobrze przede wszystkim jako skuteczny i tani środek grzybobójczy i owadobójczy. Jeśli posypiesz ją w pobliżu podstawy roślin, będzie zabijać i odstraszać ślimaki i larwy ciem. Jest również przydatna przeciwko karaluchom i mrówkom. A także świetnie radzi sobie z mszycami i zwalcza mączniaka.

Soda oczyszczona po spożyciu przez szkodniki uwalnia do ich organizmu dwutlenek węgla, który je zabija. Natomiast jako spray dolistny stosowany w ogrodzie, działa niezwykle skutecznie przeciwko grzybom.

freepik
freepik

Domowej roboty przepis na sodę oczyszczoną jako środek grzybobójczy

Będziesz potrzebował:

  • 4 litry wody;
  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej;
  • 1 łyżka oleju (ogrodniczy jest najlepszy, ale zwykły olej roślinny wystarczy);
  • 2 krople płynu do mycia naczyń;

Zmieszaj w dowolnym naczyniu wymienione składniki, a następnie napełnij butelkę ze spryskiwaczem. Twój grzybobójczy środek jest gotowy do zastosowania.

Soda oczyszczona pozostawia alkaliczny osad na powierzchniach roślinnych, który zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi zarodników grzybów. Zarodniki, które wylądują na spryskanych liściach zginą w bardzo szybkim czasie. Natomiast pleśń i grzyby, które były już wcześniej na nich obecne, będą pozbawione odpowiedniego dla rozwoju środowiska i obumrą.

Mieszanka oleju Neem (olej z miodli indyjskiej) i sody oczyszczonej jako środek owadobójczy

W tym przypadku możesz użyć też samej sody, ale w połączeniu z olejem Neem będzie ona bardziej skuteczna i zarazem bardziej bezpieczna dla Twoich roślin ze względu na jego właściwości odżywcze. Będziesz potrzebował:

  • 4 litry wody;
  • 2 łyżki stołowe oleju Neem;
  • 1 łyżka stołowa mydła w płynie;
  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej;

Zmieszaj w dowolnym naczyniu wymienione składniki, a następnie napełnij butelkę ze spryskiwaczem. Preparat jest już gotowy do zastosowania. Spryskaj nim miejsca zaatakowane przez szkodniki.

Warto dodać, że możesz również stosować samą sodę oczyszczoną jako środek, który będzie odstraszał owady przed dobraniem się do Twoich roślinek. Wystarczy, że usypiesz w newralgicznych miejscach bariery z niej.

Uwaga! Środki grzybobójcze i owadobójcze z sody oczyszczonej powinny być stosowane o zmierzchu. Opryskiwanie roślin w słońcu, w upalny dzień może prowadzić do tego, że poparzysz ich liście. Musisz mieć też na uwadze, że preparaty z sody oczyszczonej są wrażliwe na deszcz i raczej z łatwością zmyje on je z Twoich roślin. Warto więc oprysk powtórzyć już po deszczu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

freepik
freepik

Soda oczyszczona jako oprysk na mszyce, mączniaka i inne choroby - stosuj ją z umiarem!

Nie polegaj zbyt mocno na ciągłym stosowaniu sody oczyszczonej. Nie można jej stosować non-stop, przez cały czas. Jej składniki będą gromadzić się zarówno w samych roślinach, jak i w glebie, przez co ta z czasem może stać się toksyczna dla Twoich upraw.

A tutaj przeczytasz o tym, jak uprawiać pieczarki w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także