PoradyNaturalny sposób na kleszcze w ogrodzie. Wystarczy rozsypać go po roślinach i jest święty spokój

Naturalny sposób na kleszcze w ogrodzie. Wystarczy rozsypać go po roślinach i jest święty spokój

Naturalny sposób na kleszcze w ogrodzie. Wystarczy rozsypać go po roślinach i jest święty spokój

12.07.2023 05:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że kleszcze zaczynają swoją aktywność kiedy temperatura powietrza wynosi tylko 5°C. Zaczynają atakować już wczesną wiosną i nie odpuszczają aż do później jesieni. Natomiast przy łagodnych zimach pajęczaki te są widywane nawet w styczniu i lutym. Poznaj naturalny sposób na kleszcze w ogrodzie.

Nikt nie chce, aby w jego ogrodzie lub na podwórku na dobre zadomowiły się chmara kleszczy.  Jednak nie każdy ma możliwość, czy miejsce na posadzenie różnych roślin, które je odstraszają. Co w takim razie zrobić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zmasowanego ataku kleszczy na dzieci oraz zwierzęta bawiące się w ogrodzie?  Jest na to prosty i skuteczny sposób.

Wybawieniem od kleszczy w ogrodzie i na podwórku może być ziemia okrzemkowa. Co to takiego? To inaczej  diatomit, czyli miękka skała zbudowana z krzemionki. Może być biała i żółtawa. Sprzedawana jest w postaci proszku. Co ciekawa możesz ją kupić w formie spożywczej oraz przemysłowej.

Obraz

Naturalny środek odstraszający kleszcze

Ziemia okrzemkowa jest doskonałym, naturalnym środkiem owadobójczym oraz dezynsekcyjnym. Wystarczy posypać nią ziemię w ogrodzie i rozprowadzić grabiami. Można posypać roślinność dookoła tarasu i w miejscach, gdzie dzieci lubią się bawić. Ziemia okrzemkowa odstrasza kleszcze, mrówki, mszyce, ślimaki, gąsienice, przędziorki. Stanowi swojego rodzaju barierę ochronną wokół roślin. Dzięki niej insekty nie są w stanie złożyć jaj. Po drugie ostre krawędzie cząsteczek ziemi okrzemkowej uszkadzają pancerzyki i powłoki ciała niektórych owadów. Oczywiście ten składnik nie jest absolutnie szkodliwy dla roślin. Wręcz przeciwnie: wzbogaca jeszcze ziemię w krzem.

pinterest
pinterest

Skuteczna ochrona rabat i grządek

Ziemię okrzemkową możesz nanosić również na grządki, aby chronić warzywa. Sprawdzi się też na rabatach kwiatowych. Właściwie warto ją aplikować zaraz po zakończeniu siewu. Tylko nie posypuj nią samych kwiatów, gdyż może to odstraszyć pszczoły. Czynność aplikowania ziemi okrzemkowej trzeba powtarzać po każdych opadach deszczu, który skutecznie ją wypłukuje.

Zobacz również najlepsze triki ogrodnicze, które przydają się każdemu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także