PoradyNawet 11 kg ogórków z krzaka! A składnik do nawozu masz w kuchni!

Nawet 11 kg ogórków z krzaka! A składnik do nawozu masz w kuchni!

dokarmianie ogórków sodą fot. getty images
dokarmianie ogórków sodą fot. getty images
Manuel

01.05.2023 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokarmianie ogórków sodą oczyszczoną stało się ostatnio popularnym tematem. Wiele osób zastanawia się, czy ona rzeczywiście tak świetnie działa na ich wzrost i obfitość plonów, czy to tylko mit. Pomożemy ci odpowiedzieć na to pytanie, a także pokażemy, jak przygotować taką odżywkę, jeśli się na nią zdecydujesz.

Soda oczyszczona jest znana wielu osobom przede wszystkim jako detergent, ewentualnie też jako środek na szkodniki czy chwasty. Bardzo niewiele osób słyszało, aby mogła wspomóc wzrost warzyw. Wyjaśnimy ci, dlaczego tak dobrze działa na ogórki i czy rzeczywiście to prawda.

Czy jak będę karmił sodą ogórki, to rzeczywiście będę miał lepsze plony?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Po tym, jak pomysł ten stał się głośny, w sieci wielu ogrodników-blogerów postanowiło go wypróbować i zdecydowana większość twierdzi, że przynosi on fantastyczne rezultaty. Wielu jest w stanie zebrać 11-13 kg ogórków z każdego krzaczku. To naprawdę sporo i jest niewiele odżywek, które potrafią dać podobne rezultaty. Nie mówiąc już o tym, jak tanio w tym przypadku wychodzi zastosowanie sody oczyszczonej. Plon w tym przypadku jest tak liczny nie tylko dlatego, że krzaki dają naraz więcej ogórków, ale także dlatego, że rodzą je dłużej. Zdecydowanie więc warto stosować sodę na to warzywo.

dokarmianie ogórków sodą, fot. getty images
dokarmianie ogórków sodą, fot. getty images

Dokarmianie ogórków sodą krok po kroku

Krzaki ogórków należy nawozić trzy razy w roku:

  • pierwszy raz 14 dni po przesadzeniu sadzonek na grządkę, na której będą docelowo rosnąć. Odżywka z sody oczyszczonej sprawi, że zaczną energiczniej się rozwijać;
  • drugi raz - 14 dni po pierwszym nawożeniu. Tym razem podana soda poprawi kwitnienie, zmniejszy odsetek przylistków i sprawi, że wzrośnie liczba zawiązków;
  • trzeci raz podajemy sodę w momencie, gdy zaczynają tworzyć się owoce. Dzięki temu krzak będzie zdrowszy (nie pojawią się żadne żółte liście albo znacznie zmniejszy się ich ilość), powstanie też więcej ogórków, a plony będziesz mógł zbierać dłużej niż zwykle.

W każdym przypadku musisz rozpuścić 80 g sody (czyli dwa typowe opakowania) w 10 l wody i dodać trzy, cztery krople jodu. Całość wymieszaj, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zastosuj jako oprysk. Warto na koniec wspomnieć, że w przypadku ostatniego nawożenia część ogrodników sugeruje, że lepiej jest zastosować 60 g, zamiast 80 g.

dokarmianie ogórków sodą, fot. getty images
dokarmianie ogórków sodą, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także