PoradyDomowe trikiNawet hydraulik był pod wrażeniem. Wzięłam rurę i odetkałam sedes

Nawet hydraulik był pod wrażeniem. Wzięłam rurę i odetkałam sedes

jak odetkać sedes, fot. YouTube/Women's DIY
jak odetkać sedes, fot. YouTube/Women's DIY
Adrianna Trusiuk
25.08.2023 16:03

Naciskasz spłuczkę, a woda, zamiast spływać do rur, wzbiera się w toalecie? To znak, że doszło do zapchania. Nie martw się, każdy z nas przechodził przez to przynajmniej raz w życiu. Wyjaśniamy, jak samodzielnie odetkać sedes.

Zapchana toaleta to duży kłopot, który wymaga szybkiego rozwiązania. Na szczęście, jest kilka sposobów na odetkanie sedesu. I nie chodzi wcale o wezwanie hydraulika czy użycie detergentu do rur. Wszystkie potrzebne rzeczy najprawdopodobniej masz już w swojej szafce.

Jak odetkać sedes domowym sposobem?

Zanim wlejesz jakikolwiek preparat, zastanów się, co mogło spowodować zatkanie. Najczęstszym powodem zatoru jest nadmiar papieru. Wówczas wystarczy wyjąć go z odpływu, pamiętając o tym, aby włożyć rękawiczki. Jeżeli masz pewność, że nie jest to sprawka papieru, a np. kostki toaletowej, wyjmij ją przy pomocy długiego, metalowego pręta. Jeżeli wykluczysz obecność jakiekolwiek przedmiotu w rurach, sięgnij po starą, dobrą przepychaczkę. Po jej użyciu, problem powinien zniknąć. Nie masz przepychaczki? Przygotuj domowy płyn do udrożniania rur. Potrzebujesz czterech opakowań sody oczyszczonej i pół litra octu spirytusowego. Sodę wsyp do zapchanej muszli. Zalej ją octem. Roztwór zacznie musować, ale to dobry znak. Na końcu, zalej preparat litrem wrzącej wody i pozostaw całość na pół godziny. Po 30 minutach spłucz wodę. Powinna spłynąć bez problemu.

Jak odetkać sedes? Fot. Adobe Stock
Jak odetkać sedes? Fot. Adobe Stock

Jak udrożnić toaletę bez wzywania hydraulika?

Odetkałaś rurę przepychaczką, a woda nie drgnęła nawet o milimetr? To znak, że problem leży gdzieś w rurach. Zanim wezwiesz hydraulika, wypróbuj jeszcze jedną metodę. Potrzebujesz dwóch rzeczy — plastikowej butelki i długiej, cienkiej, elastycznej rury (taka, jaka doprowadza wodę do pralki).

  • Butelkę przekrój na pół — niezbędna będzie tylko górna część.
  • Na korek wsuń rurę od pralki. Przytwierdź ją taśmą izolacyjną, żeby się nie zsunęła.
  • Rurę włóż do odpływu, najgłębiej, jak tylko się da. Wsyp do niej pól kilograma sody oczyszczonej i zalej ją litrem octu. Woda zacznie buzować.
  • Poruszaj rurą w górę i w dół, tak długo, aż nie zauważysz, że woda zaczęła schodzić. W ten sposób domowy udrażniacz trafi znacznie głębiej.
  • Po chwili zauważysz, że woda całkowicie się cofnęła.
Jak odetkać sedes, fot. Adobe Stock
Jak odetkać sedes, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także