PoradyNawet zaschnięte plamy ze smaru usuniesz tym smakołykiem z kuchni

Nawet zaschnięte plamy ze smaru usuniesz tym smakołykiem z kuchni

domowy odplamiacz fot. freepik
domowy odplamiacz fot. freepik
Manuel

26.02.2023 17:40

Niektórych plam na ubraniach bardzo trudno jest się pozbyć. Dotyczy to zwłaszcza tych ze smaru. Jeszcze pół biedy, kiedy plama jest całkiem świeża. Natomiast kiedy już zaschnie, to wywabienie jej jest poważnym wyzwaniem. Pokażemy Ci domowy odplamiacz (albo nawet kilka), który radzi sobie w takich przypadkach.

Najlepszy domowy odplamiacz na plamy ze smaru

Plamy ze smaru najczęściej powstają na skutek różnego rodzaju prac w garażu. Ale mogą też powstać podczas np. jazdy na rowerze. Ważne jest by zwalczyć je tak szybko, jak to możliwe. Niestety nie zawsze jest to wykonalne. Oto najlepsze domowe środki na plamy ze smaru.

Masło

Rozłóż ubranie na równej powierzchni. Następnie w miejscu, gdzie jest plama, włóż pod spód kilka warstw papierowych ręczników. Teraz na wierzch, na samą plamę nałóż sporą ilość masła. Pozostaw tak zaplamione ubranie na mniej więcej godzinę. Tłuszcz zawarty w maśle powinien przez ten czas rozpuścić smar. Następnie zostanie on wchłonięty przez papierowy ręcznik. Gdy już minęła godzina, weź zaplamione ubranie i wypierz je najpierw ręcznie, a potem w pralce w temperaturze nie przekraczającej 30°C. Pranie z pralki powinno już wrócić czyste.

domowy odplamiacz, fot. freepik
domowy odplamiacz, fot. freepik

Szare mydło na plamy

Ta metoda zdaniem wielu osób sprawdza się nieco gorzej niż masło, ale jest za to najbezpieczniejsza dla delikatnych tkanin z wszystkich popularnych metod. Zwilż kostkę mydła w wodzie, a następnie pocieraj nią przez jakiś czas zaplamione smarem miejsce. Następnie całą tkaninę (niektórzy sugerują, że lepiej tylko jej zaplamiony fragment) pozostaw w wodzie z mydlinami na około godzinę. Po tym czasie - jeśli plama ze smaru się rozpuściła - wypierz ubranie normalnie w pralce.

Benzyna ekstrakcyjna

Radzimy stosować ją tylko w przypadku bawełnianych rzeczy. Benzynę ekstrakcyjną nie powinieneś stosować na ubranie bezpośrednio, bo możesz je bardzo łatwo przez to zniszczyć. Nałóż ją natomiast na wacik kosmetyczny lub jałową gazę opatrunkową i delikatnie pocieraj nimi zaplamione miejsce. Po tym czasie wypierz ubranie normalnie w pralce.

domowy odplamiacz, fot. freepik
domowy odplamiacz, fot. freepik

Jeśli nic nie pomaga na plamy- pasta BHP

Jeśli żadna wcześniejsza metoda nie pomogła, to będziesz niestety musiał użyć pasty BHP, nic innego nie pozostaje. Najlepiej jest użyć pasty BHP w postaci żelu. Nałóż go na zabrudzone smarem miejsce i pozostaw tak na kilka godzin. Potem wypierz ubranie ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na końcu włóż je do pralki i wypierz je w tym trybie co zawsze.

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pachnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także