Wystarczy 1 rzecz, by gałązki hortensji uginały się od kwiatów. To najlepszy, domowy nawóz
Hortensje to jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin ogrodowych. Aby pięknie kwitły, musisz jednak odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy, jaki nawóz do hortensji stosować, by uginały się od kwiatów. Wystarczy 1 składnik, by stworzyć idealną odżywkę.
04.06.2023 14:37
Odpowiedni nawóz do hortensji sprawia, że krzewy pięknie rosną i wypuszczają mnóstwo dorodnych kwiatów. Możesz oczywiście zastosować środek ze sklepu, ale bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie wykonanie domowego preparatu. To bardzo proste i wymaga zastosowania tylko 1 składnika.
Jak dbać o hortensje?
Wybór stanowiska dla hortensji jest uzależniony od tego, jaką odmianę sadzisz (wrócimy do tego tematu za chwilę). Wszystkie ich krzewy potrzebują natomiast kwaśnej gleby (warto zmieszać ziemię z torfem i drobną korą). Dobrze sprawdza się w ich przypadku również ściółkowanie korą sosnową. Hortensje potrzebują regularnego nawadniania (nie można jednak ich przelewać!). W czasie letnich upałów podlewaj je wczesnym rankiem oraz wieczorem. Uważaj przy tym, by nie pomoczyć liści. Aby krzaczki wypuściły piękne kwiatostany i długo kwitły, musisz również pamiętać, by stosować do ożywiania hortensji odpowiedni nawóz.
Czym różni się uprawa hortensji ogrodowej i bukietowej?
Hortensje ogrodowe i bukietowe wyglądają podobnie, ale mają nieco inne wymagania. Hortensja bukietowa dobrze czuje się na słonecznych stanowiskach. Wykształca kwiatostany na pędach tegorocznych i wymaga wiosennego przycinania na wysokości 20-30 cm od ziemi. Z kolei hortensja ogrodowa, która tworzy kwiatostany na pędach zeszłorocznych, woli stanowiska półcieniste. Może zimować w gruncie, ale należy ją zabezpieczyć przed mrozem. Cięcie w jej przypadku należy wykonywać tylko w razie potrzeby. Usuwaj jedynie przemarznięte i zniszczone pędy oraz przekwitnięte kwiatostany (z maksymalnie 3-4 cm łodygi).
Z czego zrobić nawóz do hortensji?
Odpowiednie nawożenie sprawi, że hortensja (bez względu na odmianę) będzie prawidłowo rosnąć i wypuści mnóstwo pięknych kwiatów. Doskonale sprawdzi się gnojówka z pokrzywy, która odżywi krzaczki, wzmocni je, a także sprawi, że będą obficiej kwitły. Przygotowanie jej nie jest trudne, ale jest dość długotrwałym procesem.
- 1 kg świeżych pokrzyw zalej 10 l wody.
- Odstaw mieszankę na ok. 2 tygodnie.
- W tym czasie codziennie mieszaj fermentujący preparat.
- Po zakończeniu fermentacji (kiedy zniknie piana), możesz stosować gnojówkę do podlewania roślin.
- Rozcieńczaj gnojówkę z wodą w proporcji 1:10.