Nawóz postawi na nogą każdą zaniedbaną sansewierię. Liście się zazielenią
Sansewieria wygląda bardzo efektownie i wybacza wiele zaniedbań pielęgnacyjnych. To roślina, z którą poradzi sobie nawet największy amator. Podpowiadamy, jak zrobić nawóz dla sansewierii, który sprawi, że będzie jeszcze lepiej się prezentowała i znosiła trudne warunki.
13.10.2023 17:52
Jej gęste, sterczące, wielokolorowe liście prezentują się imponująco, a do tego oczyszczają powietrze. Sansewieria, zwana również wężownicą, jest nie tylko efektowna, ale też prosta w pielęgnacji. Nie trzeba zbyt często jej podlewać, a nawóz można zrobić w domu w kilka sekund — i to zupełnie za darmo.
Gdzie ustawić sansewierię?
Sansewieria należy do roślin, które mogą bardzo wpłynąć na to, jak się czujesz. Mówi się, że to roślina do zadań specjalnych. Wszystko dlatego, że ma zdolność pochłaniania szkodliwych substancji oraz dwutlenku węgla. Wyłapuje nawet toksyny znajdujące się w klejach i farbach. Z tego powodu warto ustawić ją w sypialni. Dzięki temu pozbędziesz się problemów ze snem. Drugim pomieszczeniem, w którym można ustawić tę niezwykłą roślinę, jest kuchnia. Nie każdy kwiat dobrze znosi warunki w tym pomieszczeniu, ponieważ jest tam wilgotno od oparów z gotowania. Wężownica ma grube, woskowe liście, które chronią ją przed oparami gazowymi, a także utratą wody.
Jak dbać o sansewierię?
Z jej uprawą poradzą sobie nawet osoby początkujące lub takie, które miewają trudności z regularnym dbaniem o rośliny. Wężownicę możesz ustawić w dowolnym miejscu. Dobrze poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu bardziej zacienionym. Nie wymaga częstego podlewania. Wręcz przeciwnie! Nadmiar wody może jej bardzo zaszkodzić. Podlewaj ją tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce mocno przyschnie (co 8-10 dni, a zimą nawet co 3-4 tygodnie). Lepiej jest zapomnieć o podlewaniu niż przelać roślinę. Sansewierii nie służą także temperatury poniżej 15°C. Dbaj więc o to, by kwiat miał odpowiednie warunki termiczne. Co jakiś czas stosuj domowy nawóz dla sansewierii, dzięki któremu roślina będzie zdrowo rosła i wypuszczała piękne, zielone liście.
Jak zrobić nawóz dla sansewierii?
Wężownica dobrze radzi sobie w ciężkich warunkach, co dotyczy również gleby. Nie musisz więc często jej nawozić. Warto jednak co 3-4 tygodnie zasilić ziemię w doniczce nową dawką substancji odżywczych. Należy robić to jednak tylko w sezonie wegetacyjnym, z przerwą w okresie zimowym. Domową odżywkę możesz wykonać na 2 sposoby.
- Zmiel w blenderze wysuszone skorupki jajek. Wsyp proszek do doniczki i wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. Powoli rozkładające się skorupki będą przez długi czas dostarczać sansewierii pokarmu.
- Aby przygotować płynny nawóz, zalej rozdrobnione skorupki jajek wodą. Odstaw naczynie na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie odcedź preparat i użyj do podlewania wężownicy.