PoradyNawóz z akwarium, specjalna naturalna odżywka dla roślin doniczkowych

Nawóz z akwarium, specjalna naturalna odżywka dla roślin doniczkowych

Nawóz z akwarium Fot. Freepik
Nawóz z akwarium Fot. Freepik
Manuel

25.10.2022 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pełna różnorakich zawiesin, długo nie zmieniana, nieprzyjemna woda, w której pływają Twoje rybki, może stanowić świetną odżywkę dla Twoich roślin. Dziś pokażemy Ci, jak nawóz z akwarium słodkowodnego może przyczynić się do ich wzrostu.

Dlaczego woda z akwarium jest dobrą odżywką dla roślin?

Chociaż "brudna" woda w akwarium jest szkodliwa dla ryb, to jest w stanie bardzo dobrze odżywić Twoje rośliny. Jest pełna pożytecznych bakterii i pierwiastków śladowych, które stymulują ich rozwój. Woda w akwarium jest świetna do nawadniania roślin, ponieważ ma niektóre z tych samych minerałów, które można znaleźć w wielu kupionych w sklepie nawozach.

W jaki sposób nawóz z akwarium pomaga roślinom rosnąć?

Kiedy ryby produkują odpady w akwarium, rozkładają się one na amoniak, który ostatecznie zostaje przekształcony w azotyny i azotany. Nadmiar azotanów w zbiorniku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u ryb, takich jak stres, a także może wpływać na wzrost ryb. Wysoki poziom amoniaku w zbiorniku może również wpływać na skrzela ryb i ostatecznie prowadzić do ich śmierci.

Jednakże ta sama woda w zbiorniku, która zawiera szkodliwy dla rybek amoniak i inne niebezpieczne substancje powstałe w wyniku rozkładu resztek w zbiorniku, przyczynia się do wzrostu roślin. Taka woda w zbiorniku działa jak naturalny nawóz bogaty w cenne składniki odżywcze, które mogą wzbogacić glebę i przyspieszyć wzrost Twoich roślin.

nawóz z akwarium, fot. freepik
nawóz z akwarium, fot. freepik

Czy woda w akwarium może zastąpić nawóz?

To zależy od ilości dostępnej wody i liczby roślin. Zależy to również od tego, jak często wykonujesz podmianę wody w swoim akwarium. Im więcej wody znajduje się w zbiorniku, tym więcej wartościowych składników odżywczych zaoferuje roślinom.

Jeśli masz duże akwarium, można użyć wody z niego bez konieczności nawożenia roślinek kupnym nawozem. Jeśli wykonasz częste zmiany wody, to woda w akwarium będzie posiadać mniej składników odżywczych wymaganych do wzrostu roślin.

Jakie są korzyści z wody w akwarium dla roślin?

Jest ich kilka. Przede wszystkim brudna woda w twoim akwarium jest skutecznie przetwarzana niż marnowana. Woda z akwarium jest naturalnym nawozem, to również eliminuje potrzebę nawozu chemicznego - woda akwariowa jest tu swoistą "zieloną alternatywą". Woda z akwarium dostarcza wszystkich cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin domowych. Grzechem jest z niej nie skorzystać, jeśli tylko masz taką możliwość.

Najlepsza jest woda wiosną, wtedy możesz podlać nią nie tylko rośliny doniczkowe, ale i rośliny ogrodowe.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także