PoradyZamiast wyrzucić, zalej je wodą. Nie ma lepszego nawozu dla storczyków!

Zamiast wyrzucić, zalej je wodą. Nie ma lepszego nawozu dla storczyków!

Nawóz z banana do storczyków Fot. Pinterest / vidrology/Instagram
Nawóz z banana do storczyków Fot. Pinterest / vidrology/Instagram
Manuel

11.09.2022 10:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ma wiele właściwości odżywczych i zaskoczy Cię to, jak dobrze sprawdza się jako kompost pomagający wzrastać wielu roślinom. W tym artykule pokażemy Ci, jak zrobić nawóz z banana do storczyków.

Jak zrobić nawóz do storczyków z banana?

Banan pomaga roślinie dobrze rosnąć, ponieważ ma wiele niezbędnych składników odżywczych dla storczyków. Są to witaminy, minerały i mikroelementy. Nawieźć storczyki bananem można na 3 podstawowe sposoby.

Nawóz z całych bananów do storczyków

Do wykonania nawozu można wykorzystać różne rodzaje/gatunki bananów. Skórka od banana może pozostać nienaruszona, nie musisz jej zdejmować. Użyj 100 gramów zmielonych bananów do gotowania z 1 litrem czystej wody. Gotuj mieszankę bananów, aż będzie miękka. Następnie dodaj 1 litr wody, aby uzupełnić straty wody podczas procesu gotowania. Teraz użyj szmatki do przefiltrowania wody i oddzielenia pozostałości po bananach. Woda zawierająca składniki odżywcze z bananów może być użyta natychmiast lub przelana do butelki i przechowywana w chłodzie.

Nawóz z banana do storczyków, fot. Freepik
Nawóz z banana do storczyków, fot. Freepik

Nawóz z samej skórki banana do storczyków

Jeżeli szkoda Ci całych bananów, to możesz wykorzystać samą skórkę. Ona tez zawiera wiele cennych dla roślin składników odżywczych i jest bogata w witaminy i minerały.

Wysusz skórki z trzech bananów na słońcu (najlepiej przez ok. 48 godzin). Następnie posiekaj je na drobne kawałeczki i zaparz je 200 ml wody. Poczekaj aż taka "herbata" ostygnie i odcedź pozostałości po bananach, a otrzymaną wodą możesz nawozić swoje storczyki. Niektórzy ogrodnicy utrzymują, że resztek skórki lepiej nie odcedzać i lepiej stosować ten nawóz takim, jaki jest.

Trzydniowy nawóz z bananów

Nawóz z banana do storczyków może też trochę sfermentować. Do dużego słoika włóż z3-4 skórki po bananach i zalej je ciepłą wodą. Następnie zakryj słoik szmatką i wystaw na zewnątrz na 3 dni. Po tych dniach nawóz jest gotowy do użycia. Taką wodą możesz podlewać orchidee 2 razy w ciągu miesiąca.

Bananowy proszek

Skórkę od banana podziel na plasterki i ułóż na blasze zewnętrzną skórką do dołu. Piecz je w piekarniku do momentu uzyskania chrupkości. Następnie poczekaj aż upieczone skórki ostygną i zmiel je na proszek. Nawóz z banana w postaci proszku możesz użyć do posypywania swoich storczyków, aby jeszcze lepiej rosły. Zazwyczaj warto odmierzyć 1 łyżeczkę proszku na 1 kwiat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także