PoradyLajfhakiNie mam problemu z owadami i szkodnikami w ogrodzie. Zastosowałem trik mego ojca

Nie mam problemu z owadami i szkodnikami w ogrodzie. Zastosowałem trik mego ojca

Pułapki na owady, fot. Gettyimages
Pułapki na owady, fot. Gettyimages
23.06.2023 16:08

Owady to zmora każdego sezonu letniego. Brzęczą nad uszami i doprowadzają do białej gorączki. Podpowiadamy, jak wykonać domowe pułapki na owady.

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli różnych pułapek na owady, które są mało efektywne, a dość sporo kosztują. Nie warto przepłacać i dodatkowo się denerwować. Skuteczne i tanie wnyki przygotujesz samodzielnie.

Jak złapać szkodniki na drzewie?

Do tego celu najlepiej sprawdzą się opaski, które należy założyć na pnie drzew. Ochronią uprawę przed m.in. owocówką jabłkóweczką, owocówką śliwkóweczką, kwieciakiem jabłkowcem oraz piędzikiem przedzimkiem. Opaska ma za zadanie zatrzymać wędrujące owady, ich larwy oraz gąsienice. Warto dodać, że będzie skutecznym środkiem na mrówki, które wędrując po drzewie mogą szukać mszyc. Wszystko to przez produkowaną przez mszyce spadź, którą mrówki ubóstwiają, a nawet potrafią opiekować się swoimi żywicielami. Aby je poskromić, wystarczy użyć zwykłej folii, którą należy owinąć pień, a następnie nasmarować ją klejem entomologicznym, który zadziała niczym lep. Warto dodać, że preparat ten nie wysycha pod wpływem zmieniających się czynników atmosferycznych. Późniejsze usunięcie pułapki jest proste — trzeba po prostu zdjąć z pnia wraz ze złapanymi owadami. Można też smarować drzewa samym klejem, ale należy to robić 30 cm wzwyż od ziemi na szerokość około 15 cm.

An overhead shot of red ants on the steel blue pipe taken next to Doi Tao Lake, Thailand, Asia
An overhead shot of red ants on the steel blue pipe taken next to Doi Tao Lake, Thailand, Asia

Pułapki na owady z butelek?

To prawdziwa zmyłka dla owadów zjadających owoce. Wystarczy wziąć kilka plastikowych butelek po wodzie, a następnie pomalować je na czerwono lub żółto, czyli tak, aby imitowały owoce. Kiedy farba wyschnie, należy nałożyć na nie klej entomologiczny i powiesić między gałęziami drzew. Szkodniki z pewnością dadzą się nabrać na tę sprytną pułapkę. Na koniec wystarczy zdjąć butelki i wyrzucić, a ich miejsce przygotować nowe. Zamiast butelek, możesz też wykorzystać piłeczki tenisowe. Czasem stosowane też są pułapki z butelek, które wabią insekty do środka.

Obraz

Tablice lepowe na owady?

Pełnią rolę kontrolną oraz skutecznie zwalczają szkodniki, które żerują na roślinach. Do ich przygotowania potrzeba sztywnych kawałków plastiku lub starych żaluzji, które należy pomalować neonową farbą np. żółtą. W kolejnym kroku wiertarką i rozgrzanym gwoździem robimy dwie dziury, a następnie wkładamy przez nie palik. Na koniec tablice trzeba posmarować klejem entomologicznym i gotowe. Za pomocą palika umieszczamy je między roślinami. Można też użyć do tego naczyń plastikowych np. kubków lub talerzyków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także