Nie musisz kupować liści laurowych. Wyhoduj swój własny wawrzyn w doniczce

Jeśli chcesz mieć dożywotni dostęp do liści wawrzynu, zasadź drzewko laurowe w doniczce. Spokojnie przetrwa w polskich warunkach, musisz jedynie odpowiednio się nim zająć.

drzewko laurowe w doniczce, fot. Getty Images
drzewko laurowe w doniczce, fot. Getty Images

Drzewko laurowe to nic innego jak wawrzyn szlachetny. Naturalnie nie spotkamy go w polskim krajobrazie, lecz możemy zasadzić niewielkie drzewko w donicy i cieszyć się nielimitowanym dostępem do aromatycznych liści. Poza wykorzystaniem w kuchni, wawrzyn to straszak na szkodniki. Mając w swoim otoczeniu taką roślinę, wszelkie gryzonie będą trzymać się z daleka.

Dlaczego warto mieć świeży wawrzyn na balkonie?

Większość z nas kojarzy liście laurowe jako dodatek do zup, sosów i mięsa. Jak najbardziej jest to prawda, lecz te liście mogą nam dać o wiele więcej, niż się spodziewamy. Jeśli zasadzisz drzewko w doniczce, możesz liczyć na to, że wiosną wyda kremowe kwiaty, a jesienią lśniące czarne owoce. Picie naparu z wawrzynu było powszechnie znaną metodą na poprawę trawienia. Do dziś wiele osób stosuje ten domowy lek. Liście mają charakterystyczny zapach, których odstrasza owady i szkodniki, w tym uporczywe gryzonie.Olejek z tej rośliny jest wykorzystywany w aromaterapii, leczeniu nadciśnienia krwi czy bólów reumatycznych.

Obraz

Drzewko laurowe w doniczce — jak je pielęgnować?

Wawrzyn może żyć nawet sto lat, a ty nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, by mieć go w swoim domu. Poniżej znajdziesz cztery kroki, dzięki którym twoja roślinka będzie bujna i pełna aromatycznych liści.

  • Miejsce — zadbaj o to, by donica stała w osłoniętym, nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu. Może być to balkon, taras czy wejście do domu.
  • Ziemia — powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, z drenażem na dnie donicy. Najlepiej przesadzać wawrzyn wiosną co dwa lata.
  • Pielęgnacja — należy go regularnie podlewać, a także dokarmiać odżywką ze sklepu ogrodniczego. Maj i czerwiec to miesiące, w których należy stosować nawóz raz na dwa tygodnie.
  • Zimowanie — wawrzyn nie przetrwa mrozu, dlatego zimową porą przetrzymuj go w garażu lub piwnicy. Odnajdzie się również w cieplejszym pomieszczeniu
Obraz