PoradyNie sadź ich przy pomidorach. Przez ten błąd możesz stracić całą uprawę!

Nie sadź ich przy pomidorach. Przez ten błąd możesz stracić całą uprawę!

Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów fot. getty images
Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów fot. getty images
Manuel

16.04.2023 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są warzywa, których sąsiedztwa pomidory bardzo nie lubią i nigdy nie powinny one znajdować się blisko siebie na grządce. Są i takie, za którymi przepadają (z wzajemnością lub nie). Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów?

Wszystkie warzywa mają to do siebie, że mogą sprzyjać uprawie innych i żyć z nimi w symbiozie, albo też sprawiać, że nasze plony nigdy nie będą obfite, choćbyśmy nie wiem jak o nasze grządki dbali. Wyjaśnimy, jak jest w przypadku pomidorów i dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego pomidory z jednymi warzywami lubią się, a z drugimi nie?

Tak jak w przypadku wszystkich warzyw jest to zazwyczaj spowodowane kilkoma podstawowymi czynnikami. Niektóre warzywa konkurują z sobą bardzo mocno o te same składniki odżywcze i sole mineralne pobierane z gleby. I jeśli się zdarzy, że któreś z nich pobiera je z gleby skuteczniej, to dla drugiego z nich może niewiele pozostać. W innych przypadkach pewne choroby charakterystyczne dla jednego warzywa mogą dotykać także drugie warzywo, zwiększając prawdopodobieństwo jego zachorowalności. Tak jak wspomnieliśmy, warzywa mogą jednak też żyć z sobą w symbiozie. Jest cała grupa warzyw uniwersalnie pożytecznych dla innych, bo odstraszają one szkodniki. Warzywa rosnące w postaci krzaczków mogą też zapewniać innym cień, a czasem nawet pozytywnie wpływać na smak, czyniąc go głębszym lub wyrazistszym. A jak to wygląda w przypadku pomidorów?

jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów, fot. getty images
jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów, fot. getty images

Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów? A które im sprzyjają?

Pomidory bardzo się nie lubią przede wszystkim z kukurydzą i ziemniakami. To najgorsze sąsiedztwo, jakie możesz wybrać, bo warzywa te bardzo mocno z sobą konkurują o  składniki pobierane z gleby. Co więcej, obecność ziemniaków w pobliżu pomidorów może sprawić, że te drugie zachorują na tzw. zarazę ziemniaka. Dla pomidorów niewskazane jest także sąsiedztwo kapusty i rzodkiewki, gdyż mogą one opóźnić kwitnienie pomidorów oraz dojrzewanie ich owoców. Ponadto w mniejszym stopniu, ale wciąż negatywnie wpływa na nie: bakłażan, orzech włoski, ogórki, groch, koper włoski, fenkuł oraz melisa.

jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów, fot. getty images
jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów, fot. getty images

Jeśli chodzi o warzywa pozytywnie wpływające na pomidory, to należy wyróżnić tutaj przede wszystkim bazylię. Jej obecność nie tylko im służy, ale także wzbogaca ich smak. Ponadto pomidorom, jak i wielu innym warzywom służy sąsiedztwo cebuli, czosnku i szparagów. Rośliny te odstraszają wiele szkodników mogących podjadać korzenie, a także chronią przed chorobami. Poza tym pomidory lubią się także ze szpinakiem, rukolą, sałatą, pietruszką i miętą. Idealnymi kwiatami, które chronią pomidory przed szkodnikami, są aksamitki. Boją się jej mszyce, unikają ślimaki, a nawet krety.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także