Nie sadź ich przy pomidorach. Przez ten błąd możesz stracić całą uprawę!
Są warzywa, których sąsiedztwa pomidory bardzo nie lubią i nigdy nie powinny one znajdować się blisko siebie na grządce. Są i takie, za którymi przepadają (z wzajemnością lub nie). Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów?
16.04.2023 11:33
Wszystkie warzywa mają to do siebie, że mogą sprzyjać uprawie innych i żyć z nimi w symbiozie, albo też sprawiać, że nasze plony nigdy nie będą obfite, choćbyśmy nie wiem jak o nasze grządki dbali. Wyjaśnimy, jak jest w przypadku pomidorów i dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego pomidory z jednymi warzywami lubią się, a z drugimi nie?
Tak jak w przypadku wszystkich warzyw jest to zazwyczaj spowodowane kilkoma podstawowymi czynnikami. Niektóre warzywa konkurują z sobą bardzo mocno o te same składniki odżywcze i sole mineralne pobierane z gleby. I jeśli się zdarzy, że któreś z nich pobiera je z gleby skuteczniej, to dla drugiego z nich może niewiele pozostać. W innych przypadkach pewne choroby charakterystyczne dla jednego warzywa mogą dotykać także drugie warzywo, zwiększając prawdopodobieństwo jego zachorowalności. Tak jak wspomnieliśmy, warzywa mogą jednak też żyć z sobą w symbiozie. Jest cała grupa warzyw uniwersalnie pożytecznych dla innych, bo odstraszają one szkodniki. Warzywa rosnące w postaci krzaczków mogą też zapewniać innym cień, a czasem nawet pozytywnie wpływać na smak, czyniąc go głębszym lub wyrazistszym. A jak to wygląda w przypadku pomidorów?
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników
Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów? A które im sprzyjają?
Pomidory bardzo się nie lubią przede wszystkim z kukurydzą i ziemniakami. To najgorsze sąsiedztwo, jakie możesz wybrać, bo warzywa te bardzo mocno z sobą konkurują o składniki pobierane z gleby. Co więcej, obecność ziemniaków w pobliżu pomidorów może sprawić, że te drugie zachorują na tzw. zarazę ziemniaka. Dla pomidorów niewskazane jest także sąsiedztwo kapusty i rzodkiewki, gdyż mogą one opóźnić kwitnienie pomidorów oraz dojrzewanie ich owoców. Ponadto w mniejszym stopniu, ale wciąż negatywnie wpływa na nie: bakłażan, orzech włoski, ogórki, groch, koper włoski, fenkuł oraz melisa.
Jeśli chodzi o warzywa pozytywnie wpływające na pomidory, to należy wyróżnić tutaj przede wszystkim bazylię. Jej obecność nie tylko im służy, ale także wzbogaca ich smak. Ponadto pomidorom, jak i wielu innym warzywom służy sąsiedztwo cebuli, czosnku i szparagów. Rośliny te odstraszają wiele szkodników mogących podjadać korzenie, a także chronią przed chorobami. Poza tym pomidory lubią się także ze szpinakiem, rukolą, sałatą, pietruszką i miętą. Idealnymi kwiatami, które chronią pomidory przed szkodnikami, są aksamitki. Boją się jej mszyce, unikają ślimaki, a nawet krety.
Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!