Nie spisuj na straty usychającej zielistki. Uratujesz ją jak radziła ciotka
19.10.2023 12:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Roślina ta od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, przez co bardzo często gości na wielu parapetach. Zyskała sobie sympatię poprzez łatwość w uprawie, jednak nie zawsze chce właściwie rosnąć. Podpowiadamy jak uratować zielistkę.
Uważa się, że jest idealnym pierwszym kwiatem, jeśli zamierzamy rozpocząć przygodę ogrodniczą. Ciężko jest ją zniszczyć, ponieważ jest bardzo trwała i poradzi sobie z naszymi zaniedbaniami. Dobrze rośnie też w miejscach, gdzie ją postawimy (nie ma dużych wymagań). Mimo to często zielistka nie jest w najlepszej kondycji.
Jak marnieje zielistka?
Im starsza roślina, tym większe prawdopodobieństwo, że zmarnieje. Zazwyczaj traci ona swój bujny pokrój, przez co liście zaczynają smętnie zwisać, a to nie wygląda estetycznie. Często może to wynikać także z niewłaściwej pielęgnacji np. zbyt skąpego podlewania. Roślina lubi też tracić swój intensywnie zielony kolor liści. Wtedy trzeba podjąć szybką próbę reanimacji zielistki i czekać na efekty. Okazuje się, że niewielkim nakładem pracy można przywrócić roślinie dawny i oszałamiający blask, bujność oraz zdrowie.
Jak uratować zielistkę?
- Rośliny te już wcześnie pokazują nam, że coś jest nie tak. Zazwyczaj końcówki ich liści robią się suche oraz brązowe. Te objawy sugerują, że powietrze w domu jest zbyt suche lub roślina ma za mało wody. Bardzo często problem ten pojawia się w sezonie jesienno-zimowym ze względu na okres grzewczy, który źle działa na zielistkę. Wtedy można zaschnięte końce uciąć nożyczkami, ale to nie sprawi, że problem zniknie. Dlatego przestaw ją z dala od kaloryfera oraz przypilnuj regularnego podlewania, a z pewnością szybko zobaczysz różnicę.
- Równie często zielistki gubią liście u podstawy. Robią się żółte i odpadają, przez co ich pędy są ogołocone. Wtedy należy roślinę przesadzić jak najszybciej do nowej ziemi oraz doniczki. Korzenie powinny być przykryte glebą.
- Warto pamiętać o tym, że kwiat ten nie jest sukulentem, ale potrafi gromadzić wodę w grubych korzeniach. Dlatego zielistka jest w stanie wytrzymać bez wody.
- Często rośliny wypuszczają małe odnóżki, z których można uzyskać młode sadzonki zielistek. Wystarczy je odciąć i umieścić w wodzie, a do około 3 miesięcy będziemy mieć nowe rośliny.