Nie tylko truskawki możesz uprawiać na balkonie. Jedno drzewko to prawdziwy hit

jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages
jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages

21.05.2023 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, jakie owoce uprawiać na balkonie? Okazuje się, że wcale nie musisz mieć działki, aby latem cieszyć się wybranymi owocami.

Wiele osób uważa, że aby mieć swoje własne truskawki czy maliny, to trzeba dysponować ogrodem lub przynajmniej kawałkiem podwórka. Tymczasem to dość błędne myślenie. Niektóre owoce miękkie dobrze odnajdą się w uprawie skrzynkowej lub doniczkowej. Zobacz, co się do nich zalicza.

Jakie owoce można uprawiać na balkonie?

Do uprawy w skrzynkach czy doniczkach idealnie nadają się truskawki i poziomki. Sadzonki umieść w ziemi w drugiej połowie maja. Wszystko po to, aby uchronić rośliny przed ewentualnymi przymrozkami. Dobrym pomysłem będzie postawienie na odmiany pnące (Super Star, Temptation). One mogą spokojnie zwisać ze skrzynek zawieszonych na balustradzie balkonu czy tarasu. Warto też pokusić się o te odmiany, które powtarzają owocowanie (np. Albion, Monterey, Selva, Geneva). Dzięki temu truskawkami będziesz mógł cieszyć się aż do jesieni. Interesującą odmianą jest też Pineberry, czyli truskawka o ananasowym posmaku. Natomiast spośród poziomek postaw na odmiany: Yellow Wonder, Rugia, Baron Solemacher i Attila. One nie są bardzo wymagające, a zapewniają duże plony. Jeżeli Twój balkon wychodzi na stronę południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią, to postaw na uprawę malin. W tym przypadku idealne będą odmiany karłowate. Ruby Beauty osiągnie wysokość jedynie pół metra. Dobre będą też Baby Dwarf i Sugana.

jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages
jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages

Czy czereśnie można uprawiać na balkonie?

Prawdziwym balkonowym hitem są czereśnie. Je również można uprawiać na balkonie. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą odmian kolumnowych. To drzewka, które osiągają ok. 1,5-3 metry wysokości i nie rozrastają się na boki. Rodzą słodkie owoce i doskonale odnajdą się po posadzeniu w donicy. Możesz sięgnąć tutaj po odmiany Gisela 5,  Queen Mary, Victoria. Pamiętaj, aby czereśnie uprawiać na osłoniętych balkonach, bo to drzewko nie lubi przeciągów. Co ciekawe na tarasie czy balkonie z powodzeniem posadzisz też karłowate odmiany popularnych drzewek owocowych. Wedle własnego upodobania możesz stać się hodowcą mini gruszy azjatyckiej, mini śliwy japońskiej czy mini brzoskwini białej IcePeach.

jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages
jakie owoce uprawiać na balkonie, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także