Nie wyrzucaj nasion papryki - pozwolą Ci dużo zaoszczędzić w sezonie letnim!

Jak wykorzystać nasiona papryki fot. genialne.pl
Jak wykorzystać nasiona papryki fot. genialne.pl

05.03.2023 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekonaj się, jak wykorzystać nasiona papryki i zacznij praktykować domowy recykling. Przy odrobinie pomysłowości można dać drugie życie wielu rzeczom.

Co zrobić z nasionami papryki?

Podczas przygotowywania papryki do spożycia, zwykle całe gniazdo nasienne wyrzucamy do kosza. Tymczasem wcale nie trzeba tak robić. Zachowaj nasiona i załóż swoją własną domową plantację papryki. Do tego celu możesz wykorzystać również nasiona papryczek chili.

jak wykorzystać nasiona papryki, fot. Unsplash
jak wykorzystać nasiona papryki, fot. Unsplash

Jak wysiewać paprykę?

Musisz wiedzieć, że w polskim klimacie uda się jedynie uprawa papryki w doniczkach. Nasze lato jest zbyt krótkie, aby to warzywo było w stanie właściwie rozwinąć się z uprawy gruntowej. Najlepszym czasem na rozpoczęcie siewu jest końcówka zimy/wczesna wiosna. Najlepiej będzie, jeżeli nasiona zasadzisz do 20 marca. Kiedy zrobisz to później, to pod koniec lata papryka będzie miała zbyt mało światła, aby wydać plony.

  • Najpierw przygotuj doniczki lub skrzynki z ziemią żyzną, kompostową, przepuszczalną. Dobre będzie podłoże do pomidorów.
  • Patykiem lub palcem zrób dołki (głębokość: 0,5-1 cm) i do każdego włóż po jednym ziarenku. To dobry sposób, jeżeli paprykę sadzisz w doniczkach. Jeśli natomiast chcesz ją uprawiać w skrzynkach, to po prostu na powierzchni gleby rozsyp nasiona (co 1-3 cm) i później przysyp je glebą.
  • Po około 10-21 dniach papryczki zaczną kiełkować.

Jakie warunki lubi papryka?

Papryka lubi ciepło oraz słońce. Wiosną, w okresie wzrostu, dobre będą dla niej południowe parapety. Jednak latem należy ją chronić przed bezpośrednią ekspozycją na słońce, które może poparzyć jej liście.

jak wykorzystać nasiona papryki, fot. Unsplash
jak wykorzystać nasiona papryki, fot. Unsplash

Najlepsza temperatura dla papryki to 19-27°C w dzień i 16-18°C w nocy. Początkowo sadzonki trzymaj w domu, a kiedy dzień zrobi się już cieplejszy, to dopiero wtedy wynieś donice na balkon czy podwórko. Pamiętaj też, że jeżeli temperatura spadnie poniżej 14°C, to wówczas rozwój papryki zostanie zahamowany.

Paprykę podlewaj w ten sposób, aby podłoże w doniczkach zawsze było lekko wilgotne. Może się okazać, że latem - podczas upałów - nawadnianie trzeba będzie przeprowadzać nawet dwa razy dziennie. Do tego celu używaj letniej i odstanej wody.

Dodatkowo ważną kwestią jest nawożenie. Papryka potrzebuje odżywienia wtedy, kiedy wytwarza owoce. Raz na 1-2 tygodnie stosuj nawozy humusowe lub mineralne.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także