Nie wyrzucaj popiołu z kominka! Dzięki niemu pozbędziesz się mrówek i wilgoci
Jak sezon grzewczy, to i wzmożone palenie w piecach i kominkach. Naturalne jest, że pozostanie nam po opale góra popiołu. Co z nim zrobić? Czy można go jakoś wykorzystać? Przedstawiamy kilka świetnych opcji na zastosowanie popiołu drzewnego.
Do czego potrzebny jest popiół drzewny? Do czyszczenia!
Stwórz skuteczną pastę czyszczącą – wymieszaj popiół z wodą aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wykorzystaj ją do mycia piekarnika lub przypalonych naczyń. Jeśli będziesz z niej korzystać, to nie zapomnij o założeniu rękawic ochronnych i bądź ostrożny – istnieje ryzyko zarysowania powierzchni.
Czyszczenie szyby kominkowej popiołem
- Najpierw wygarnij trochę białego popiołu z kominka. Uważaj na to, aby wraz z popiołem nie wyciągnąć niedopalonych kawałków drewna i innych ostrych elementów. One mogą porysować szybę podczas czyszczenia.
- Następnie przygotuj wodę oraz ocet. Połącz ze sobą te składniki i dodaj popiół. Wymieszaj je dobrze i zrób pastę.
- Pastę nabieraj na ściereczkę i wyszoruj nią zabrudzoną szybę. Zdziwisz się jak łatwo usuniesz cały brudny osad bez kupowania specjalistycznych środków. Ten ekologiczny patent naprawdę działa.
Oblodzone schody i podjazd?
Posyp je popiołem, który sprawia, że lód szybciej się topi.
Wykorzystanie popiołu w ogrodzie:
- ochrona przed inwazją ślimaków
Rozsyp popiół wokół każdej różanej łodygi – ślimaki się do nich nie zbliżą. Nie przesadzaj jednak z jego ilością.
- mszyce też go nie znoszą
Jeśli te szkodniki zaatakowały Twoje rośliny, to zwilż je wodą i posyp przesianym popiołem. Zostaw je tak na noc, po czym spłucz wodą.
- nawóz dla trawników
Czy wiesz, że popiół ma wiele cennych składników odżywczych? Wapń, magnez, potas, fosfor – to tylko niektóre z nich. Rozsyp go na trawniku, który się nim odżywi.
- bogatszy kompost
Dodaj do niego trochę popiołu, ale nie za dużo, aby nie zrobił się zbyt kwaśny.
- odżywka dla pomidorów
Rozsyp trochę popiołu wokół krzaczków pomidorowych, a będą rosnąć dużo szybciej i piękniej. Tak samo zareagują też wszystkie drzewka rodzące owoce pestkowe.
- sposób na mrówki
Posypane kolonii mrówek popiołem sprawi, że wyniosą się gdzieś indziej, bo nie są w stanie go usunąć.
- źródło wapna dla roślin
Popiół z drzew liściastych jest bogaty w wapń, jest więc to świetny nawóz dla roślin takich jak groszek, fasola, szpinak, czosnek i inne.
- pochłaniacz wilgoci
Jeżeli masz w piwnicy wilgoć, trzymaj w niej pojemniki z popiołem, Pochłonie on sporo wilgoci z otoczenia.
Popiół drzewny
- Aby móc z powodzeniem wykorzystać powyższe metody, zadbaj o dobrą jakość swojego popiołu i nie dorzucaj do niego innych rzeczy.
- Czy wiesz, że za wysypywanie popiołu byle gdzie, grozi mandat? Niektóre gminy nie pozwalają nawet na wyrzucanie go do pojemników na śmieci. Informacje o tym sprawdzisz w regulaminie utrzymania czystości.
- Miej się na baczności, jeśli zdarza Ci się palić śmieciami. Nie wolno tego robić i jeśli padnie takie podejrzenie, służby mają prawo wziąć próbkę Twojego popiołu do badań.
Jeśli zainteresował Cię temat tego, jak wykorzystać popiół, to najpewniej ogrzewasz swój dom opałem. Czy wiesz, jak nie dać się oszukać podczas zakupu węgla? Zwróć uwagę na te cztery szczegóły, a na pewno dobrze zainwestujesz.