Nie wyrzucaj. Zamiast tego ususz i dodaj do ziemi dla roślin, a będą rosły jak szalone!
28.04.2023 19:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wcale nie muszą lądować w koszu. Są pełne witamin i minerałów, dlatego doskonale nadają się jako odżywka dla roślin. Podpowiadamy, jak je wykorzystać. Zrób nawóz ze skórek mandarynek i zaaplikuj go do doniczek.
Domowe nawozy dla roślin zyskują coraz większą popularność. I nic dziwnego! Nie ma w nich chemii, a do tego są bardzo tanie. Czasami nie musisz wydawać ani grosza, by zabezpieczyć swoje uprawy przed szkodnikami oraz chorobami. Tak jest m.in. w przypadku nawozu ze skórek mandarynek. Zwykle traktujemy je jak odpad, a mogą one być źródłem witamin i minerałów dla kwiatów. Wystarczy wiedzieć, co z nimi zrobić.
Jak zrobić nawóz ze skórek mandarynek?
Robienie nawozu ze skórek od owoców to żadna nowość. Od dawna stosowane są w tym celu obierki od banana. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by w podobny sposób nie wykorzystać skórek od mandarynek, które są bardzo zdrowe i bogate w witaminy oraz minerały. Wykonanie nawozu jest bardzo proste. Zbierz skórki z owoców i porządnie je wysusz. Następnie zmiel je na proszek i zachowaj do momentu, gdy będziesz sadzić lub przesadzać rośliny.
Jak stosować nawóz ze skórek mandarynek?
Jak wspomnieliśmy, nawozu ze skórek mandarynek możesz używać podczas sadzenia oraz przesadzania roślin. Weź 1-2 łyżki proszku i dodaj do zmieni, w której zamierzasz posadzić rośliny. To wszystko. Taki nawóz wzbogaci glebę i przyspieszy wzrost roślin. Możesz również wykorzystać całe skórki do ochrony przed szkodnikami. Rozłóż je w ogrodzie, a pozbędziesz się problemów ze ślimakami. Rozrzucone skórki mandarynek to również świetny sposób na mrówki.
Co jeszcze możesz zrobić ze skórkami mandarynek?
Nawóz nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie skórek mandarynek. Można wykorzystać je również jako:
- bazę dla syropu na kaszel (zasyp skórki cukrem i dodaj starty imbir, po kilku dniach odlej syrop),
- składnik domowej nalewki (użyj 50 g skórki na 200 ml alkoholu, odstaw na przynajmniej tydzień),
- środek czyszczący (połącz z octem, a uzyskasz preparat, który zlikwiduje kamień i inne zabrudzenia),
- neutralizator brzydkiego zapachu w lodówce (posyp solą i połóż na półce).