5 popularnych haseł, które używa 80% ludzi. Bardzo łatwo można je złamać!
Codziennie każdy z nas korzysta z wielu urządzeń, które zabezpieczone są indywidualnym hasłem. Telefony, laptopy, skrzynki pocztowe czy karty bankomatowe są chronione numerem PIN lub "tajnym słowem", które sami wybieramy. Niestety często decydujemy się na hasło, które łatwo nam zapamiętać, a co za tym idzie, jest też łatwe do złamania nie tylko przez hakerów, ale także zwykłych złodziei.
#1 Data urodzenia i imię
Zakładając konto w banku lub nową skrzynkę pocztową zostajemy poinformowani żeby nie używać w haśle daty urodzenia ani swojego imienia, niestety to właśnie te frazy są podawane najczęściej. Takie hasło nie jest problemem dla większości Twoich znajomych, a co dopiero dla profesjonalnego hakera.
#2 0000 lub 1234
Z racji tego, że każdego dnia musimy zapamiętać setki ważnych spraw, często ustawiamy swoje hasła do telefonu lub karty bankomatowej właśnie w taki sposób. Niestety, pierwsze co sprawdza złodziej to właśnie taki "szyfr". Oprócz takiego zestawienia cyfr, nie stosuj również kolejności malejącej czyli 4321 czy 654321.
#3 Proste zwroty
Często ustawiając hasło do WiFi decydujemy się na proste zwroty tj. "wpuść mnie" lub "internet Wojtka". Pamiętaj także, żeby nie ustawiać takiego samego hasła jak nazwa loginu, z łatwością każdy kto będzie chciał skorzystać z Twojego internetu na samym początku spróbuje wpisać właśnie takie hasło (czyli jeśli Twój login nazywa się "dom" nie ustawiaj hasła "dom" czy "dom1").
#4 "Hasło"
Oprócz prostych zwrotów czy żartobliwych słówek bardzo często jako szyfr korzystamy po prostu ze słowa "hasło". Wydaje Ci się, że nikt nie wpadnie na to rozwiązanie "bo przecież jest za proste?" Chyba lepiej się o tym nie przekonywać.
#5 Takie same hasła
Jeśli posiadasz kilka skrzynek pocztowych, parę kont na social mediach oraz konta z mobilną bankowością, postaraj się aby do każdego miejsca mieć inny login i hasło. Jeśli hakerowi udało się złamać hasło do jednej skrzynki, pierwsze co zrobi to sprawdzi czy Twój szyfr pasuje również do Twoich innych portali i stron.
Przykładowe hasła których lepiej nie używać:
- 0000,
- 1234,
- 4321,
- hasło,
- password,
- hasło123,
- tonielogin,
- prostehaslo,
- cycki123,
- podajhaslo,
- imię+cyfra (np. kasia1),
- imię+nazwisko,
- login.