PoradyNiezawodne patenty na utrzymanie w czystości wewnętrznej strony kaloszy i konserwację gumy

Niezawodne patenty na utrzymanie w czystości wewnętrznej strony kaloszy i konserwację gumy

Niezawodne patenty na utrzymanie w czystości wewnętrznej strony kaloszy i konserwację gumy

10.03.2022 08:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kalosze, podobnie jak wszystkie inne buty, również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co istotne należy czyścić je także w środku.

Dirk Scheuble/unsplash
Dirk Scheuble/unsplash

Zewnętrza strona kaloszy

Gumowe obuwie należy myć po każdym powrocie do domu. Pod bieżącą wodą spłucz zabrudzenia oraz błoto. Kalosze przetrzyj ściereczką lub miękką gąbką nasączoną wodą z mydłem czy płynem do naczyń. Nie używaj szorstkiej strony gąbki, gdyż możesz porysować gumę. Pamiętaj też o wyszorowaniu podeszwy. Możesz do tego użyć szczoteczki. Na koniec pozwól kaloszom spokojnie wyschnąć (z dala od kaloryfera i światła słonecznego).

pinterest
pinterest

Wnętrze kaloszy

Jeśli do wnętrza kaloszy dostała się woda, to wsyp do butów groch lub fasolę nagrzaną w piekarniku. Strączki wchłoną wilgoć.

Szmatkę nasącz wodą wymieszaną z detergentem do prania i przetrzyj wnętrze obuwia. Możesz je także prostym sposobem zdezynfekować. Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą (proporcja 1:1), przelej do butelki z atomizerem i spryskaj środek kaloszy.

Jeżeli z wnętrza kaloszy wydobywa się nieprzyjemny zapach, to wsyp do nich sodę oczyszczoną (1/4 szklanki do każdego buta) i pozostaw na całą noc. Rano usuń sodę.

June Admiraal/unsplash
June Admiraal/unsplash

Konserwacja

Przynajmniej raz w miesiącu staraj się natłuszczać kalosze. Dzięki temu będą ładnie się błyszczeć. W tym celu wymieszaj łyżkę gliceryny ze szklanką letniej wody. W roztworze mocz szmatkę i przecieraj buty.

Do zabezpieczenia kaloszy idealnie nadadzą się też preparaty przeznaczone do konsekracji opon samochodowych. Dobrze czyszczą one gumę i pozostawiają na powierzchni film ochronny.

pinterest
pinterest

Jakie są Twoje metody na utrzymanie kaloszy w czystości?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także