Tani i naturalny nawóz do tui. Rosną szybciej, są bardzo geste i mają głęboki kolor
Tuje to krzewy, które doskonale się prezentują w każdym ogródku, czy to jako jego naturalne ogrodzenie, czy też po prostu jako jego ozdoba. Warto zadbać o to, żeby zdrowo rosły. Jako nawóz do tui sprawdza się świetnie... gnojówka z pokrzyw.
Dlaczego to działa?
Pokrzywa zwyczajna jest jednym z chwastów, który ma wiele korzystnych zastosowań. Może być źródłem pożywienia, ma właściwości lecznicze i co najważniejsze we tym przypadku, sprawdza się świetnie jako nawóz do ogrodu. Składniki odżywcze w nawozie z pokrzywy służą wielu rodzajom drzew i krzewów, w tym idealnie się sprawdzają, jeśli chodzi o potrzeby tui. Pokrzywy zawierają wiele minerałów, flawonoidy, niezbędne aminokwasy, białka i witaminy. Liście pokrzyw są bogate w:
- Chlorofil;
- Azot;
- Żelazo;
- Potas;
- Miedź;
- Cynk;
- Magnez;
- Wapń;
Gnojówka z pokrzyw jako idealny nawóz do tui
Istnieje szybka metoda robienia nawozu z pokrzywy oraz metoda długodystansowa. W obu przypadkach potrzebne są pokrzywy, które oczywiście można zebrać wiosną lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Pamiętaj, aby nosić odzież ochronną i rękawice, jeśli zbierasz własne pokrzywy i unikaj zbierania w pobliżu drogi lub innego obszaru, gdzie mogły być spryskiwane chemikaliami.
Szybka metoda
W przypadku szybkiej metody, namocz 30 g. pokrzyw w 1 filiżance wrzącej wody przez 20 minut do godziny, a następnie odcedź liście i łodygi i wrzuć do pojemnika na kompost. Rozcieńcz nawóz w stosunku 1:10. Voila! Jest on już gotowy do użycia. Ta metoda nie daje aż tak dobrych rezultatów jak ta, którą zaraz opiszemy, ale świetnie się sprawdza, jeśli potrzebujesz coś "na szybko".
Metoda długodystansowa
Możesz również zrobić nawóz ogrodowy z pokrzyw, wypełniając duży słój lub wiadro liśćmi i łodygami. Obciąż pokrzywy cegłą, kostką brukową lub czymkolwiek, co masz w pobliżu, a następnie przykryj całość wodą. Napełnij tylko trzy czwarte wiadra wodą, aby zostawić miejsce na pianę, która powstanie podczas procesu parzenia. Użyj niechlorowanej wody, ewentualnie zgromadzonej deszczówki, i ustaw wiadro w półsłonecznym miejscu. Najlepiej z dala od domu, ponieważ Twój kompost będzie prawdopodobnie trochę nieprzyjemnie pachnął. Pozostaw mieszaninę na jeden do trzech tygodni do fermentacji, mieszając ją co kilka dni, aż zawartość przestanie "bulgotać". Na koniec odcedź pokrzywy i rozcieńcz miksturę w proporcji jedna część nawozu na 10 części wody do podlewania roślin lub 1:20 do bezpośredniego stosowania dolistnego. Można ją również dodać do kompostownika, aby pobudzić rozkład.
A tutaj przeczytasz o tym, jak zadbać o trawnik.