Newsy15 nadzwyczajnych fontann nie z tego świata. Najwspanialsze współczesne cuda tryskające wodą!

15 nadzwyczajnych fontann nie z tego świata. Najwspanialsze współczesne cuda tryskające wodą!

genialne
genialne
17.07.2021 16:48

Przechadzając się po miastach zwracamy uwagę nie tylko na ciekawe budynki czy rzeźby. Równie zachwycające potrafią być fontanny, które przyciągają wzrok swoim kształtem oraz kolorowymi iluminacjami.

1. Nurkujący poławiacze pereł

pinterest
pinterest

Znajduje się w centrum handlowym Dubai Mall w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Ma 24 metry wysokości i ukazuje nurkujących poławiaczy pereł.

2. Lewitujący kran

Emilio J. Rodríguez Posada/wikimediacommons
Emilio J. Rodríguez Posada/wikimediacommons

Zaskakującą fontannę w kształcie kranu, można oglądać w portowym mieście El Puerto de Santa María położonym w Andaluzji.

3. Fontanna Metalmorphosis w kształcie głowy

pinterest
pinterest

Waży 14 ton i złożona jest z obracających się plastrów. Wykonał ją czeski rzeźbiarz David Černý. Znajduje się w Parku Technologicznym Whitehall w Charlotte (Karolina Północna).

4. Fontanna przy wejściu do muzeum Swarovski Kristallwelten

pinterest
pinterest

Muzeum w Wattens (Austria) zostało otwarte w 100 rocznicę uruchomienia fabryki kryształów Swarovski. Na jego dachu porośniętym trawą znajduje się fontanna w kształcie ogromnej głowy.

5.  Fontanna na moście Banpo

pinterest
pinterest

Gigantyczną fontannę o długości 1140 metrów można zobaczyć w Seulu (Korea Południowa). Co minutę wyrzuca 190 ton wody i jest bajkowo oświetlona.

6. Fontanna poświęcona Julie Penrose

pinterest
pinterest

Fontanna znajduje się w Colorado Springs (USA). Waży 24 tony i przypomina stalową pętlę. Julie Penrose była lokalną filantropką, mecenasem sztuki oraz bizneswoman.

7. Fontanna Charybda

pinterest
pinterest

Stworzył ją brytyjski rzeźbiarz - William Burns Pye. Swoją nazwę zawdzięcza mitologicznemu potworowi morskiemu, który czyhał na żeglarzy i pożerał ich razem z okrętami. Fontanna znajduje się w Sunderland (Wielka Brytania).

8. Fontanna w kształcie łodzi

pinterest
pinterest

Można ją podziwiać na plaży Malvarrosa w Walencji (Hiszpania). Żagiel utworzony z kropelek wody, prezentuje się zjawiskowo podczas zachodu słońca.

9. Dziewięć pływających fontann

pinterest
pinterest

Zespół unoszących się w powietrzu fontann stworzył japońsko-amerykański rzeźbiarz - Isamu Noguchi. W Osace (Japonia) cieszą oko od 1970 roku.

10. Fontanna bogactwa

pinterest
pinterest

Znajduje się w kompleksie handlowym Suntec City (Singapur) i powstała w 1995 roku. Ogromna obręcz oparta na czterech podporach symbolizuje bogactwo.

11. Fontanna w kształcie ananasa

pinterest
pinterest

Powstała w 1990 roku. Można ją oglądać w Charleston (Karolina Południowa). Motyw ananasa jest bardzo powszechny w tym mieści i symbolizuje gościnność. Przy fontannie zawierane są małżeństwa.

12. Wodny zegar w Osace

Niezwykła fontanna w formie zegara mieści się przy wyjściu południowym ze stacji kolejowej Osaka Station City (Japonia). Sterowana za pomocą komputera, wyświetla aktualną godzinę oraz sezonowe grafiki (np. kwiaty wiśni, sztuczne ognie). Powstała w 2011 roku.

13.  Fontanna przypominająca wulkan

pinterest
pinterest

Powstała w latach 80. XX wieku i podczas nocnych iluminacji wygląda jak ogromny wulkan, po którego zboczach spływa lawa. Znajduje się w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

14. Fontanna z ludzkimi twarzami

pinterest
pinterest

Można ją oglądać w Parku Milenijnym w Chicago (USA). Została zaprojektowana przez katalońskiego artystę (Jaume Plensa), a na szklanych wieżach wyświetlane są twarze mieszkańców Chicago (jest ich 1000). Koszt fontanny to 17 mln USD.

15. Fontanna z muszli klozetowych

pinterest
pinterest

Ta dość osobliwa fontanna składa się z ponad 10 tys. pisuarów, sedesów i umywalek, które pokrywają ścianę o wysokości 5 metrów. Znajduje się w Foshan (Chiny),  a za projekt odpowiadał chiński artysta Shu Yong. Wykorzystał nieużywaną ceramikę łazienkową, której pozbyli się mieszkańcy oraz odpady poprodukcyjne.

BONUS

Wirtualna fontanna stworzona przez artystę o nazwisku Chad Knight. Trzeba przyznać, że trudno oderwać wzrok od wody spokojnie opadającej z włosów kobiety. To bardzo uspokaja. ;)

Która fontanna najbardziej Ci się spodobała?

Opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę. Oszałamiająca metamorfoza holenderskiej świątyni

genialne
genialne
Triki ułatwiające sprzątanie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także