PoradyNigdy nie korzystaj z tego podczas pieczenia. Drogo za to zapłacisz

Nigdy nie korzystaj z tego podczas pieczenia. Drogo za to zapłacisz

jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik fot. freepik
jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik fot. freepik
09.03.2023 11:02

Przekonaj się, jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik i tym samym oszczędzaj na rachunkach. Twój portfel będzie Ci za to wdzięczny.

Piekarnik elektryczny nie jest urządzeniem, które zużywa najwięcej prądu w domu. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od tego:

  • jak często go używasz,
  • ile lat ma Twój sprzęt,
  • jaką posiada klasę efektywności energetycznej,
  • czy używasz go zgodnie z zaleceniami producenta.
jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik, fot. Freepik
jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik, fot. Freepik

Jak obliczyć ile prądu zużywa piekarnik?

Możesz w łatwy sposób obliczyć, ile kosztuje godzina pracy Twojego piekarnika. Aby to zrobić, wystarczy wykonać proste działanie:

moc całkowitą piekarnika (kW) * (pomnóż przez) cenę za kWh prądu (zł/kWh). W efekcie uzyskasz kwotę za godzinę pracy piekarnika (zł/h).

Dzięki temu już łatwiej będzie Ci się zorientować w tym, jak bardzo Twój portfel obciąża przygotowywanie posiłków w piekarniku.

Jak zmniejszyć pobór prądu przez piekarnik?

Oczywiście stosując proste triki, sprawisz, że zmniejszysz jeszcze koszty, jakie generuje piekarnik. A to bardzo ważne, zwłaszcza że w domach każdy z nas posiada dużo sprzętów zasilanych przez prąd. Jak oszczędzać podczas korzystania z piekarnika?

  • Podczas pieczenia nie otwieraj drzwiczek. Wówczas do wnętrza urządzenia dostaje się chłodne powietrze, które obniża temperaturę. Po zamknięciu drzwiczek piekarnik musi zużyć więcej energii, aby znowu nagrzać się do odpowiedniej temperatury.
jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik, fot. Freepik
jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik, fot. Freepik
  • Jeżeli możesz, to korzystaj z funkcji termoobiegu. Ciepło równomiernie rozprowadzane jest po całym piekarniku i potrawy szybciej są gotowe do spożycia. Dodatkowo urządzenie zużywa mniej mocy.
  • Urządzenie możesz spokojnie wyłączyć 10-15 minut przed ostatecznym końcem pieczenia. Temperatura w jego wnętrzu nie obniża się bardzo szybko i umożliwi dopieczenie potrawy.
  • Piekarnik rozgrzewaj maksymalnie przez 10 minut. Staraj się nie przekraczać tego czasu.
  • Dobrze dobierz temperaturę pieczenia do potrawy. Nie ma sensu wybierać wyższej temperatury niż ta zalecana w przepisie.

Jaka funkcja piekarnika zużywa najwięcej prądu?

Funkcja pyrolitycznego czyszczenia jest bardzo skuteczna, ale do jej przeprowadzenia potrzeba dużo prądu. Wszystko dlatego, że urządzenie nagrzewa się do 500ºC. Wówczas wszystkie zanieczyszczenia (zebrane na ściankach i w trudno dostępnych miejscach) po prostu zamieniają się w popiół.

Jak dokładnie wyczyścić piekarnik?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także