Nigdy nie kupuj takiej doniczki dla Zomiokulkasa, bo przestanie wypuszczać nowe liście
Dowiedz się jak przesadzać zamiokulkasa i kiedy koniecznie trzeba to zrobić. Dzięki temu zabiegowi Twoja roślina będzie dobrze się rozwijała.
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Jest niezwykle dekoracyjna. A wszystko za sprawą rozłożystych łodyg oraz grubych, skórzastych liści. W uprawie domowej może osiągnąć nawet 1 metr wysokości. Co więcej nie jest zbyt wymagający i lubi okresy suszy. Tak samo jak kaktusy jest w końcu sukulentem.
Kiedy należy przesadzać zamiokulkasa?
Roślina w pewnym momencie zacznie wysyłać sygnały świadczące o tym, że koniecznie należy zmienić jej doniczkę na większą. Zrób to kiedy:
- liście zaczynają żółknąć,
- system korzeniowy już wychodzi z doniczki,
- zamiokulkas przestał wypuszczać nowe liście.
Przesadzanie najlepiej wykonać na wiosnę. Młode rośliny należy przesadzać co roku, starsze co 3-4 lata. Trzeba wtedy bardzo uważać na kłącza rośliny, aby ich nie uszkodzić.
Zasady przesadzania zamiokulkasa
Przede wszystkim zacznij od wyboru odpowiedniej doniczki. Nowy pojemnik musi być szerszy o 2-3 cm od starego.
Jednak nie kupuj głębszej doniczki! Wówczas roślina zbytnio rozwija swój system korzeniowy, a przestaje wypuszczać nowe liście. W dnie koniecznie zrób otwory i wsyp warstwę drenażową. Przed wsadzaniem zamiokulkasa do nowego pojemnika, obejrzyj jeszcze jego korzenie. Usuń te, które są uszkodzone, nadgniłe, chore czy przesuszone.
Po przesadzeniu, roślinę dość obficie podlej. Dzięki temu będzie miała szansę szybko zaadaptować się do nowych warunków.
Jak podlewać zamiokulkasa?
Roślinę nawadniaj tylko wtedy, gdy jej podłoże przeschnie. Lepiej odpuścić sobie jej podlanie, niż przelać roślinę. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. A zimą tą czynność należy znacznie ograniczyć.
Nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie liści! I jest przyczyną niepowodzenia w uprawie tej rośliny. Najlepiej zapominać o podlewaniu nawet na 2 tygodnie. I unikać trzymania rośliny w wilgotnym podłożu. Zbytnie dbanie o zamiokulkasa mu nie pomaga.