Balkon i ogródOgródNigdy nie wylewaj tego do zlewu. To naturalny nawóz dla tui, który nic nie kosztuje

Nigdy nie wylewaj tego do zlewu. To naturalny nawóz dla tui, który nic nie kosztuje

Tuje to rośliny, które wiele osób traktuje jak żywopłot. Idealnie się do tego nadają, gdyż osiągają spore rozmiary, można je formować i pozwolą skutecznie odgrodzić się od podwórka sąsiadów. Jednak, aby ładnie rosły, trzeba je odpowiednio odżywiać. Poznaj naturalne nawozy dla tui.

Naturalne nawozy dla tui Fot. Freepik
Naturalne nawozy dla tui Fot. Freepik

25.08.2022 17:54

Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 metrów. Przybyły do Polski z Ameryki Północnej. Stały się bardzo popularne, gdyż sadzonki szybko się ukorzeniają, a sama uprawa tui nie jest pracochłonna.

Naturalne nawozy dla tui, fot. Unsplash
Naturalne nawozy dla tui, fot. Unsplash

Jakie nawozy lubią tuje?

Tuje, jak każde inne rośliny potrzebują właściwego nawożenia. Dzięki temu nie będą szybko żółkły i staną się gęste oraz bujne. Jeżeli na swoim podwórku masz tuje, to stosuj do nich dwa rodzaje wspomagaczy:

  • wiosną oraz na początku lata sięgnij po nawozy azotowe (pobudzisz rośliny do wzrostu),
  • natomiast jesienią zastosuj nawozy potasowe oraz fosforowe (zabezpieczą tuje przez zimowymi mrozami).

Cztery naturalne nawozy dla tui

Oczywiście możesz też skłonić się ku bardziej ekologicznemu rozwiązaniu i przygotować samodzielnie właściwe nawozy. Są na to przynajmniej 4 patenty.

  • Tuje podlewaj wodą pozostałą po gotowaniu warzyw. Nie powinna być jednak posolona. Zadbaj też o to, aby nie zawierała dodatkowych przypraw.
  • Glebę pod tujami z powodzeniem zakwaszą rozsypane fusy po kawie.
  • Idealnym nawozem są także drożdże. Jedną ich kostkę rozpuść w mleku. Następnie do mieszaniny dodaj wodę i podlej tuje.
  • Dla tui bardzo odżywcza będzie także gnojówka z pokrzywy. Do jej przygotowania użyj 1 kg pokrzywy oraz 10 litrów wody (dobrze nada się deszczówka). Pokrzywę potnij i umieść w plastikowym pojemniku. Zalej wodą i odstaw do sfermentowania (trzeba odczekać tydzień lub dwa). Pamiętaj, aby codziennie mieszać gnojówkę. Pojemnik z miksturą należy ustawić w cieniu i z dala od domu, gdyż gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach. Gnojówka jest gotowa do użytku, kiedy przestanie się pienić. Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:10 i zacznij regularne stosowanie.
Naturalne nawozy dla tui, fot. Unsplash
Naturalne nawozy dla tui, fot. Unsplash

A jeżeli masz trawnik, przeczytaj nasz artykuł: