PoradyNimfa kleszcza. Co to takiego i czy jest niebezpieczna dla ludzi?

Nimfa kleszcza. Co to takiego i czy jest niebezpieczna dla ludzi?

Nimfa kleszcza Fot. Fairfax County/Flickr Christal Turner/Fb
Nimfa kleszcza Fot. Fairfax County/Flickr Christal Turner/Fb
Manuel
29.07.2022 14:47

Są mniejsze od zwykłych kleszczy, przez co jeszcze trudniej je wykryć na naszym ciele. A na domiar złego są równie paskudne, jeśli nawet nie gorsze. Dziś powiemy, czym jest nimfa kleszcza i jak ją usunąć, kiedy już nas ugryzie.

Prastare paskudy?

Kleszcze to małe robaki, które są spokrewnione z pająkami i są na ziemi od co najmniej 90 milionów lat. Na świecie istnieje ponad 800 rodzajów kleszczy, ale tylko dwie rodziny kleszczy mogą wywołać choroby, znane również jako choroby przenoszone przez kleszcze, jeśli Cię ukąszą.  Te dwie rodziny to tzw. kleszcze twarde i miękkie. Jeśli kleszcz twardy przyczepi się do Ciebie, może minąć kilka godzin, zanim przeniesie na Ciebie chorobę. Jeśli przyczepi się do Ciebie kleszcz miękki, może przekazać chorobę w mniej niż minutę.

Co to takiego nimfa kleszcza?

Pojedynczy kleszcz przechodzi w ciągu swojego życia przez cztery stadia rozwoju: jajo, larwę, nimfę i dorosłego osobnika. Gdzieś pomiędzy jesienią a wiosną, larwy stają się nimfami kleszczy. W porównaniu z larwą wyrastają im dwie dodatkowe nogi, co daje w sumie osiem nóg. Nimfy uwielbiają ciepło. Dlatego są nieaktywne w niskich temperaturach. Przy temperaturze poniżej 3°C, zazwyczaj śpią pod osłoną krzewów, liści lub czegoś podobnego. Gdy zrobi się cieplej, nimfy kleszczy zaczną szukać żywiciela, do którego mogłyby się przyczepić.

freepik
freepik

Nimfa kleszcza jest wielkości ziarnka maku i jest najbardziej aktywna w okresie od wiosny do końca lata. Niestety wcale nie są mniej groźne od w pełni dojrzałych osobników ze względu na swój rozmiar. Wręcz przeciwnie. Jeśli popatrzeć na statystyki prowadzone w USA, to najwięcej przypadków boreliozy lub innych infekcji pokleszczowych miało miejsce w wyniku zaatakowania ciała człowieka przez nimfę. W dużej mierze może to mieć związek z tym, że są tak małe, przez co jeszcze trudniej je zauważyć przed tym, jak się zaczną nami żywić. Nieraz mają nawet mniej niż dwa milimetry wielkości, dlatego nimfy mogą nawet ugryźć ludzi i pozostać praktycznie niewykryte. Dodatkowo zagrzebują się również w skórze Twojej lub Twojego zwierzaka.

Fairfax County / flickr
Fairfax County / flickr

Jak usunąć nimfę kleszcza?

Jeśli znajdziesz nimfę kleszcza na swoim ciele, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest natychmiastowe wyjęcie jej. W praktyce usuwa się je tak samo, jak w pełni dojrzałe osobniki:

  • za pomocą pęsety o drobnych końcówkach, złap kleszcza jak najbliżej głowy;
  • nie ściskając zbyt mocno, wyciągnij delikatnie kleszcza ze skóry. Nie próbuj wykręcać ani wyrywać kleszcza; jeśli to zrobisz, jego otwór gębowy może się odłamać i pozostać w Twoim ciele;
  • oczyść miejsce, w którym był kleszcz, wodą z mydłem lub alkoholem;
  • pozbądź się kleszcza w bezpieczny sposób. Nie zgniataj go; zamiast tego możesz utopić go w alkoholu, odciąć mu dopływ powietrza w szczelnym pojemniku lub go spłukać w ubikacji;
  • obserwuj zaatakowane przez niego miejsce. Jeśli w ciągu kilku tygodni od usunięcia kleszcza pojawi się wysypka, gorączka lub inne nietypowe objawy, takie jak paraliż, skontaktuj się z lekarzem.

A tutaj przeczytasz o tym, jak poradzić sobie z komarami, muszkami i meszkami w ogrodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także