PoradyNowe sadzonki krzewów ozdobnych i owocowych możesz wyhodować sam! Jest na to sposób

Nowe sadzonki krzewów ozdobnych i owocowych możesz wyhodować sam! Jest na to sposób

sadzonki zdrewniałe fot. genialne.pl / freepik
sadzonki zdrewniałe fot. genialne.pl / freepik
Manuel
10.02.2023 21:58

Czy zdajesz sobie sprawę, że z gałęzi swoich krzewów możesz wyhodować nowe roślinki? Zrobisz to za pomocą prostej metody opartej o tzw. sadzonki zdrewniałe. W tym artykule wytłumaczymy Ci o co chodzi i jak się za to zabrać. A także co zrobić, aby sadzonki wytrzymały do wiosny.

Co to takiego sadzonki zdrewniałe?

Najprościej rzecz ujmując to kawałek gałęzi krzewu owocowego lub dekoracyjnego. Za jego pomocą możesz pozyskać zupełnie nowy krzew. Nie będziesz więc musiał wydawać ani grosza na nową sadzonkę ze sklepu ogrodniczego, bo pobierzesz takową zupełnie sam. Warto jednak zaznaczyć, że nie może to być którakolwiek gałązka danego krzewu. Jeśli chcesz, żeby sadzonka miała szansę się przyjąć, to najlepiej jest ułamać kawałek pędu jednorocznego. To taki, który jest jednym z najświeższych przyrostów danej roślinki. Nie ma on zwykle rozgałęzień i posiada on często również intensywniejszą barwę niż pozostałe pędy. Najlepszy okres na pobranie sadzonek zdrewniałych, to czas od późnej jesieni do do wczesnej wiosny.

sadzonki zdrewniałe, fot. freepik
sadzonki zdrewniałe, fot. freepik

Jak pobrać sadzonki zdrewniałe?

Tak jak wspomnieliśmy, powinieneś się skupić na pędach jednorocznych rośliny. Jednak nie wszystkie sprawdzą się tu równie dobrze. Warto wybierać gałęzie z 3–4 tzw. oczkami lub parami oczek. Ważna jest tez odpowiednia długość pędu - dobrze jest, żeby miał on 10–15 cm (maksymalnie do 30 cm przy gatunkach o odległych międzywęźlach). Dobrze jest gdy sadzonki mają grubość mniej więcej ołówka. ważne jest również dla dobra krzewu z którego pobierasz sadzonkę, by nie robić tego w trakcie mrozu. Inaczej może się to odbić negatywnie na rozwoju rośliny.

Kiedy już pobrałeś sadzonkę dobrze jest ją odpowiednio przygotować. W górnej części sadzonki zrób sekatorem przycięcie skośne ok. 1 cm nad ostatnim pąkiem. Natomiast w dolnej części sadzonki zrób cięcie prostopadle tuż pod ostatnim oczkiem. Warto również dolną końcówkę sadzonki zamoczyć przed sadzeniem w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych (znajdziesz takowe w sklepach ogrodniczych, a także w internecie).

Jak przechowywać/kiedy sadzić sadzonki zdrewniałe?

Takie sadzonki najlepiej jest od razu zadołować. Dobrze jest wsadzić je do podłoża z mieszaniny ziemi i wilgotnego piasku lub żwiru w dowolnym pojemniku (donica/wiaderko/etc.). Następnie umieść je w piwnicy, garażu lub podobnym chłodnym, ale nie bardzo zimnym miejscu. Niektórzy eksperci uważają, że można również sadzonki zadołować od razu w ogrodzie. Sprawdza się to przede wszystkim jeśli zrobisz to krótko przed nastaniem wiosny lub w jej pierwszych dniach. Tak czy siak na końcówkach sadzonki, które są umieszczone w ziemi zaczną się tworzyć zaczątki korzeni. Pojawi się także tzw. kalus w miejscu cięcia - to nic złego, nie przejmuj się tym. Jeden pąk sadzonki powinien wystawać nad podłoże. Obserwuj swoje sadzonki, aby zobaczyć które z nich się przyjęły i nie zapomnij ich podlewać!

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także