PoradyLajfhakiO tych 5 ukrytych funkcjach Google Maps wie bardzo mało osób

O tych 5 ukrytych funkcjach Google Maps wie bardzo mało osób

funkcje google maps, fot. Freepik
funkcje google maps, fot. Freepik
03.07.2023 14:47

Google Maps to nieocenione narzędzie, dzięki któremu możemy prosto i szybko znaleźć drogę do interesującego nas miejsca (także wtedy, kiedy zgubimy się w nieznanym nam mieście). Oto funkcje Google Maps, o których nie miałeś pojęcia!

Dziś w dobie nowoczesnych technologii trudno sobie wyobrazić życie bez różnego rodzaju aplikacji - w tym Google Maps. Mają one wiele przydatnych funkcji. Niektóre z nich są ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Ukryte funkcje Google Maps

Aplikacja ta jest systemowo wbudowana w każdy telefon z systemem Android i obsługiwany przez Google (przypominamy, że marka Huawei od kilku lat nie jest wspierana przez tego producenta). Dzięki temu narzędziu możemy w prosty sposób, w zaledwie kilka sekund, znaleźć drogę do celu. Google Maps jako interaktywna mapa jest nieoceniona w podróży oraz w chwili, kiedy zgubimy się w nowym dla nas mieście. Okazuje się jednak, że nie służy ona jedynie do wskazywania drogi. Ma o wiele więcej funkcji, niż może ci się wydawać.

composite of hand holding smartphone with maps graphic with store background
composite of hand holding smartphone with maps graphic with store background

Jakie są ukryte funkcje Google Maps?

Na pewno nie raz byłeś zmuszony użyć Google Maps. Oto dodatkowe funkcje, o których wie mało osób.

  • Udostępnianie lokalizacji

Ta funkcja przydaje się, kiedy jesteś umówiony z kimś na spotkanie. Dzięki możliwości udostępniania lokalizacji, bez problemu prześlesz do drugiej osoby namiary na miejsce, w którym aktualnie się znajdujesz. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy przebywasz w rejonie pozbawionego konkretnego adresu, na przykład nad rzeką. Jak to zrobić? Po wejściu w aplikację kliknij swoją ikonę ze zdjęciem lub inicjałem w prawym górnym rogu i z listy wybierz - udostępnienie lokalizacji, a następnie użyj przycisk Udostępnij lokalizację.

Obraz
  • Unikanie opłat drogowych

Jeśli chcesz uniknąć opłat na konkretnych etapach podróży - Google Maps może ci w tym pomóc. Aplikacja wyznaczy trasę, która wykluczy płatne drogi. Po zaplanowaniu trasy przejazdu kliknij w trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz z listy - opcje trasy. Następnie zaznacz dogodną opcję i naciśnij gotowe.

Obraz
  • Tryb offline

Okazuje się, że z aplikacji możesz korzystać też bez dostępu do internetu. Wystarczy, że wpiszesz lokalizację, do której chcesz dotrzeć i klikniesz w nią. Potem przejdź do ikony 3 kropek, która znajduje się w prawym górnym rogu smartfona i wybierz  "pobierz mapę offline". Interesujący cię odcinek pobierze się do pamięci twojego urządzenia.

Obraz
  • Trasa podzielona na kilka etapów

Ta funkcja pozwala ci, na wybranej już trasie, oznaczyć też inne miejsca, które podczas drogi chcesz odwiedzić. Nie musisz na nowo określać trasy w ramach danego odcinka. Możesz od razu wyznaczyć drogę, która będzie złożona z wielu punktów docelowych! Wyznacz miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy, potem kliknij w 3 kropki w prawym górnym rogu i w ikonę "dodaj przystanek".

Obraz
  • Wyszukiwanie miejsc na trasie

Jeśli na trasie potrzebujesz znaleźć określone miejsce, np. stację benzynową lub restaurację, nie musisz  wyszukiwać ich konkretnie. Wystarczy, że po wyznaczeniu drogi, klikniesz w 3 kroki w prawym górnym rogu i wybierzesz - "szukaj na trasie." Tam wpisujesz miejsce, które chcesz odwiedzić, np. stacja Orlen lub restauracja bądź wybrać obiekt z listy proponowanej przez aplikację. Po kliknięciu mapa trasy zostanie uzupełniona o wybrany przystanek, do którego chcesz się udać.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także