7 imponujących zdjęć obserwatorium wielorybów. Tajemniczy projekt jest zachwycający!
Skandynawowie słyną z minimalizmu oraz wpasowywania konstrukcji w krajobraz. Nic dziwnego, że wyjątkowe obserwatorium wielorybów powstaje u wybrzeży północnej Norwegii. Jednakże, do czego ma dokładnie służyć i dlaczego przez wikingów tymczasowo wstrzymano budowę?
25.11.2020 20:35
Tajemnicza budowla
Ze sporej odległości trudno wypatrzyć budynek ukryty na brzegu północnej Norwegii. Trudno dostrzec tutaj ludzkie działanie... Projektanci obserwatorium, będącego równocześnie muzeum wielorybów starali się w komponować cały budynek w linie brzegową. Nawet dach jest stworzony w taki sposób, aby w jak najszybszym tempie zarósł mchem. Kamienie znajdujące się na jego szczycie mają powoli pękać, ustępując przyrodzie.
Wszystko po to, aby maksymalnie ukryć budynek wśród naturalnych struktur wykreowanych przez przyrodę. Otwarcie "The Whale" zaplanowano na czerwiec 2023 roku i wstępne grafiki koncepcyjne przygotowane przez studio Mir z Bergen prezentują się nad wyraz imponująco! Samo miejsce budowy zostało wybrane nie bez powodu.
Wyjątkowe miejsce migracji
Budynek leży na norweskiej wyspie Andøya, umiejscowionej na terenie koła podbiegunowego. Za jego wyjątkowy charakter odpowiada duńska pracownia architektoniczna Dorte Mandrup z Kopenhagi. Dlaczego wybrano właśnie tę wyspę? Albowiem jest ona jednym z niewielu miejsc na świecie, które oferują całoroczne obserwowanie wielorybów. Dominują tutaj głównie kaszaloty, które uwielbiają żerować w podwodnym kanionie Bleik. W tych wodach zauważono także obecność orek, grindwali, a nawet delfinów. Na terenie budynku znajdzie się także muzeum waleni, kawiarnia, biura oraz wspomniane obserwatorium.
Budowę przerwano przez wikingów
Co ciekawe wstrzymano budowę ze względu na to, że na jej terenie odkryto pozostałości osadnictwa z epoki wikingów. Na terenie pobliskiego miasta Andenes znaleziono wcześniej liczne ślady wikingów, jednakże archeolodzy nie byli świadomi rozmiarów tamtejszej wioski. To spowodowało, że cały obszar objęto ochroną na mocy ustawy o dziedzictwie kulturowym.
Na szczęście dla "The Whale" Rada Hrabstwa Nordland 15 października zadecydowała, że inicjatywę zwolniono z obostrzeń ustawy i można kontynuować prace budowlane. Głównym celem całego projektu jest szerzenie wiedzy na temat waleni oraz promowanie ich ochrony. Co ciekawe Norwegia jest jednym z nielicznych krajów, które dopuszczają wielorybnictwo (dość ograniczonym zakresie).
Odwiedzilibyście takie muzeum?