Obserwuj swoje pomidory. Żarłoczne gąsienice tego motyla mogą je zjadać od środka

Obserwuj swoje pomidory. Żarłoczne gąsienice tego motyla mogą je zjadać od środka

skośnik pomidorowy to niebezpieczny szkodnik, fot. wikimediacommons
skośnik pomidorowy to niebezpieczny szkodnik, fot. wikimediacommons
14.06.2023 09:54

Zauważyłeś, że Twoje pomidory są zjadane od środka, kiedy jeszcze wiszą na krzaczkach? Może je atakować skośnik pomidorowy.

Skośnik pomidorowy to dość niebezpieczny szkodnik. Ten motyl zamieszkiwał rejony Ameryki Południowej. Niestety w 2006 roku przybył do Europy i rozpoczął swoją inwazję na Hiszpanię. Z tego kraju łatwo rozprzestrzenił się na inne państwa Europy, Azji i Afryki. Dotarł także do Polski i stanowi spore zagrożenie dla pewnych roślin.

Jak wygląda skośnik pomidorowy?

Skośnik pomidorowy żeruje na ponad 3o gatunkach roślin. Jednak najbardziej upodobał sobie pomidory, paprykę, ziemniaki, bakłażany, a nawet psiankę czarną (toksyczna wilcza jagoda). Szkodnik to w rzeczywistości motyl o długości ok. 6 mm. Rozpoznasz go po wąskich skrzydłach z plamkami w kolorach szarym, czarnym i brązowym. Największym zagrożeniem są gąsienice, które najpierw żerują w środkowej partii rośliny, a potem przemieszczają się w dół. One zjadają liście, łodygi, a także owoce (wgryzają się do ich wnętrza). Co ciekawe same dorosłe osobniki żyją krótko, ale samica jednorazowo może złożyć aż 60-120 jaj. Natomiast w ciągu jednego roku może rozwinąć się nawet 5 pokoleń skośnika pomidorowego.

skośnik pomidorowy, fot. freepik
skośnik pomidorowy, fot. freepik

Jak zwalczać skośnika pomidorowego?

Szkodnik preferuje wysokie temperatury (od 14 do 27 stopni Celsjusza). W związku z tym najczęściej pojawia się na warzywach uprawianych w szklarniach. Do nich przenika wraz z rozsadą pomidorów. Dlatego w szklarniach warto powiesić pułapki feromonowe, które zakłócają proces godowy skośnik pomidorowego. Te urządzenia znacznie ograniczają lub całkowicie zatrzymują proces rozmnażania się szkodnika. Wszystko dlatego, że do pułapek dostają się samce i dzięki temu nie są w stanie zapładniać samic. Dobre efekty przynosi też stosowanie lamp owadobójczych. Należy ustawić je na ziemi i włączać jedynie w nocy. Dostępne są też chemiczne środki zwalczania tych szkodników. Jednak ich działanie nie jest do końca potwierdzone. Oczywiście możesz też zminimalizować ryzyko zakażenia swojej uprawy skośnikiem pomidorowym. W tym celu:

  • kupuj sadzonki jedynie z pewnego i sprawdzonego źródła,
  • zawsze niszcz wszelkie resztki, które zostały po zbiorach pomidorów,
  • bezwzględnie usuwaj i niszcz chwasty z rodziny psiankowatych,
  • stosuj preparaty, które zwalczają gąsienice.
skośnik pomidorowy, fot. freepik
skośnik pomidorowy, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także